Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żywcu

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żywcu

——

Data Wydarzenia: 17 wrzesień, godzina 15:00.
Miejsce: Żywiec, Klub Ogródek.

——

W ramach złożenia hołdu Żołnierzom Wyklętym odbędzie się bieg pamięci o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Organizatorzy imprezy, w tym m.in. Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie oraz MCK Żywiec, zapraszają na wyjątkowe zawody w celu uczczenia pamięci żołnierzy podziemia polskiego, którzy w latach 1944 – 1963 prowadzili działalność antykomunistyczną na terenie dawnych granic RP.

Bieg odbędzie się 19 września w Parku Habsburgów w Żywcu w godzinach 10:00 – 14:00.

Liczba miejsc ograniczona, dlatego wymagane są zapisy drogą elektroniczną lub tuż przed rozpoczęciem imprezy.

Warunkiem uczestnictwa, oprócz zapisania się w biurze obsługi zawodów, jest dobry stan zdrowia oraz dokonanie opłaty startowej. Osoby nieletnie zobowiązane są również do posiadania pisemnej zgody rodzica lub opiekuna.

Harmonogram Imprezy

Harmonogram, kategorie biegowe i dystans trasy wyglądają w sposób następujący:

  • 10:00 – Msza Święta w Żywieckiej Konkatedrze ku pamięci Żołnierzy Wyklętych na Rynku;
  • 10:55 – przejście do Parku Habsburgów;
  • 11:15 – otwarcie zapisów do poszczególnych kategorii – wydawanie numerów startowych i koszulek biegowych;
  • 11:40 – Bieg Przedszkolaka na dystansie 25 m;
  • 12:00 – Bieg Główny na dystansie 1963 m;
  • 12:25 – Bieg Dzieci Szkolnych do lat 11 wraz z opiekunem oraz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na dystansie 963 m;
  • 12:45 – Bieg Honorowy – spacer dla wszystkich chętnych do pokonania dystansu 963 m w dowolny sposób;
  • 13:30 – dekoracja zwycięzców i wspólna biesiada;

Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki i medale upamiętniające bieg. Dla zawodników, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w Biegu Głównym, przygotowano specjalne puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Żywieckiego.

Po zakończeniu zmagań, przewidziano poczęstunek w postaci wojskowej grochówki, a także koncert patriotyczny.

Stary Zamek w Żywcu

Biorący udział w zawodach będą mieli okazję zobaczyć zlokalizowany w Parku Habsburgów Stary Zamek w Żywcu, który znajduje się w miejscu dawnego średniowiecznej posiadłości należącej do rodu Skrzyńskich.

Udokumentowana historia tej renesansowej rezydencji sięga połowy XV wieku, kiedy to książę oświęcimski Jan IV złożył hołd lenny ówczesnemu władcy Polski, Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Obiekt został odnowiony w latach 1485 – 1500, a po 1567 roku dobudowano wspaniały arkadowy dziedziniec, który zachował się do dziś w swoim początkowym układzie.

Stary Zamek służył jako urząd miasta, zaś od 2005 roku jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu, gdzie organizuje się wystawy m.in. dotyczące Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.