Alfred Rusin - GOPR Beskidy

Zmarł Alfred Rusin, jeden z założycieli Grupy GOPR Beskidy

 

Alfred Rusin - GOPR Beskidy

Data Wydarzenia: 4 sierpnia, 2022;
Miejsce: Beskidy;

——

Z przykrością zawiadamiamy, że na wieczną służbę odszedł legendarny Alfred Rusin, jeden z założycieli Grupy GOPR Beskidy i poza Tatrami najstarszy wyszkolony ratownik górski w Polsce, który w trakcie całego swojego życia znacząco przyczynił się do zapewniania bezpieczeństwa turystom na terenie Beskidów. To olbrzymia strata dla górskiego pogotowia ratunkowego.

Alfred Rusin zaczynał swoją karierę ratowniczą w Tatrach, gdzie w 1950 roku odbył pełne przeszkolenie dla ratowników tatrzańskich. Gdy w 1952 roku założono Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (dzisiejszą Grupę GOPR Beskidy) został do niego automatycznie przydzielony i otrzymał odznakę służbową o numerze 1. Od tamtej pory poświęcił się pracy w beskidzkim górskim pogotowiu: udzielał pomocy w najtrudniejszych akcjach ratunkowych, szkolił młodych ochotników, kontrolował sprzęt ratowniczy, brał udział w konkursach dla ratowników, prowadził turnusy dla turystów. Jednym słowem był wszędzie tam, gdzie potrzebowano jego wiedzy i doświadczenia.

Po zakończeniu czynnej służby ratowniczej dalej angażował się w życie codzienne ratowników Grupy GOPR Beskidy, m.in. organizował wyprawy ratunkowe czy załatwiał bezpłatne naprawy sprzętu dla kolegów po fachu. Był Członkiem Honorowym GOPR i strażnikiem przyrody górskiej, wielokrotnie nagradzanym odznaczeniami państwowymi czy wojewódzkimi.

Takiego wielkiego duchem człowieka z pewnością będzie brakować na szlakach w Beskidach.

fot. GOPR Beskidy – FB
Beskidy

Bezpieczństwo

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.