Zasada STOP, czyli co zrobić jak się zgubisz w górach!

Zasada STOP: Czyli co zrobić jak się zgubisz w górach

Zasada Stop: Czyli co zrobić jak się zgubisz w górach

Dosyć często zimową porą dochodzi do interwencji GOPR z powodu zagubionych turystów w Beskidach. 

Z jednej strony są to turyści, którzy celowo opuścili szlak gubiąc prawidłowy kierunek marszu.

Z drugiej strony są to turyści, którzy nieświadomie zboczyli ze szlaku. W zimie bardzo często oznaczenia szlaków są zakryte przymarzniętym śniegiem, latem i wiosną również można pominąć oznaczenie szlaku wśród zieleni drzew.

Taka sytuacja może się przydarzyć każdemu z nas. Dlatego przygotowaliśmy mały zbiór porad jak sobie wtedy poradzić.

Zasada STOP – 4 najważniejsze rzeczy jakie powinieneś zrobić

Naszym zdaniem warto sobie przyswoić informacje na temat tzw. “Zasady STOP”. Składa się ona z 4 głównych punktów, które powinny zostać wykonane, w każdej krytycznej sytuacji jaka nas zastanie. 

Zasadę STOP można stosować, w każdym przypadku zagubienia szlaku i we wszystkich warunkach pogodowych bez względu na porę roku.

S – jak “stay” / “zatrzymaj się”

Pierwszy punkt zasady STOP mówi nam, żeby po zgubieniu kierunku zatrzymać się i postarać uspokoić. Najgorsze co możemy zrobić to stracić nerwy i w popłochu zadeptać wszystkie ślady jakie po sobie zostawiliśmy. Zimą będą to ślady na śniegu, a w pozostałych porach roku będą to ślady na mokrej ściółce lasu.

Dlatego nie pogarszaj swojej sytuacji. Zatrzymaj się, usiądź na czymś suchym i napij się wody. To pozwoli zebrać myśli i ocenić sytuację w jakiej się znalazłeś.

T – jak “think” / “pomyśl”

Jak już się zatrzymałeś, uspokoiłeś to przyszedł czas aby zebrać myśli i zrobić podsumowanie.

 1. Wiesz, że zgubiłeś kierunek wędrówki.
 2. Sprawdź jaki ekwipunek masz ze sobą w plecaku:
  – sprawdź ile masz prowiantu i wody;
  – sprawdź jaką masz ze sobą odzież;
  – sprawdź czy masz jakieś źródło światła;
  – sprawdź czy masz w plecaku mapę lub kompas lub GPS;
 3. Sprawdź stan baterii telefonu oraz zasięg. Telefon schowaj pod kurtkę, żeby bateria nie traciła ciepła – w zimnej temperaturze szybciej traci swoje właściwości;
 4. Sprawdź czy masz numer GOPR: 985 lub aplikację RATUNEK;
 5. Przypomnij sobie czy na szlaku znajduje się schronisko turystyczne;
 6. Przypomnij sobie jakie miejscowości są do okoła góry oraz w jakim kierunku są położone;
 7. Ustal godzinę oraz czas do zapadnięcia zmroku;
 8. Spróbuj ustalić jaki czas poświęciłeś na wędrówkę – ustalisz w ten sposób jak daleko jesteś od punktu startu.
 9. Postaraj się przewidzieć pogodę: sprawdź czy nadciągają czarne chmury zwiastujące deszcz / opady śniegu.

Dodatkowe pomysły zaczną Ci same przychodzić do głowy, kiedy ustalisz tych kilka główne punktów. 

O – jak “observer” / “obserwuj”

Postaraj się znaleść ślady, po których szedłeś.

Spróbuj nasłuchiwać, śnieg mocno wygłusza wszystkie hałasy ale może uda Ci się usłyszeć jakiś głośnych turystów albo klakson samochodu dochodzący z przyległego miasta.

Wszystko to pozwoli Ci to ustalić kierunek dalszej wędrówki – jeżeli się na nią zdecydujesz.

P – jak “plan” / “planuj”

Na samym końcu przyszedł czas na planowanie. Teraz musisz podjąć decyzję czy próbujesz na własną rękę odnaleźć kierunek drogi czy zostajesz na miejscu i czekasz na pomoc.

Możesz spróbować wołać pomocy – może się okazać, że jesteś w pobliżu szlaku i ktoś Cię usłyszy. 

Możesz spróbować zawrócić po swoich śladach jeżeli są jeszcze widoczne. Niestety może się okazać, że po pewnym czasie już to będzie niemożliwe.

Jeżeli masz mapę, kompas lub GPS to możesz próbować odnaleźć swoją pozycję. Jeżeli chcesz do tego użyć telefonu to musisz być pewny, że masz wystarczający zapas baterii, który pozwoli wezwać pomoc jeżeli pomimo nawigacji nie uda Ci się odnaleźć powrotnej drogi.

Warto zapamiętać,  że w Beskidzie Śląskim większość szlaków przechodzi przez grań góry. Próbując przejść górę przez jej szczyt najprawdopodobniej trafisz na szlak. Niestety nie działa to już w pozostałych częściach Beskidu.

Wezwij pomoc jeżeli pogoda się załamała i nie masz możliwości kontynuowania wędrówki w wyznaczonym kierunku. Próbując odnaleźć swoją pozycję przy ograniczonej widoczności wpakujesz się w jeszcze większe kłopoty.

Ratownicy GOPR doskonale znają swój rejon i bez problemu Cię odnajdą. Nie utrudniaj im tego i się nie przemieszczaj. Cierpliwie czekaj na pomoc.

Po wezwaniu pomocy powinieneś spróbować oznaczyć swoją pozycję, żeby była widoczna z daleka. Możesz do tego wykorzystać np. plecak zawieszając go na drzewie lub zostawiając w widocznym miejscu. Można również do tego wykorzystać kije trekkingowe.

Nie powinieneś się oddalać z oznaczonego miejsca.

Podsumowanie

Tych kilka prostych rad pomoże Ci zapanować nad krytyczną sytuacją, w której się znalazłeś. Zwiększy to szanse na podjęcie prawidłowej decyzji, która może uratować twoje zdrowie lub życie.

Nie powinieneś się bać wezwania pomocy GOPR. Ratownicy to profesjonaliści, którzy ratują ludzi i nie oceniają ich poczynań.

P.S.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Jak zaplanować zimową wędrówkę po Beskidach.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (1)

W Beskidach ciężko się zgubić.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.