Zanieczyszczona przepławka dla ryb na rzece Soła

Zanieczyszczona przepławka dla ryb na rzece Soła

——

Data Wydarzenia: 26 października 2021;
Miejsce: Węgierska Górka – rzeka Soła.

——

Z pewnością nie tak powinna wyglądać przepławka – w Internecie pojawiły się szokujące obrazy zanieczyszczonego kanału przepływowego dla ryb.

Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego dokonująca inspekcji wód na górskiej rzece Soła doświadczyła nieprzyjemnego odkrycia. Strażnicy, zszokowani widokiem zabrudzonej, zarośniętej, niemal zupełnie wyschniętej przepławki w okresie największej migracji ryb, od razu udokumentowali swoje znalezisko odpowiednimi zdjęciami.

Przepławki to specjalne kanały pozwalające rybom na swobodny przepływ w poszukiwaniu pożywienia lub schronisk, wybudowane z myślą o tych zwierzętach przez człowieka. Korytarzyki na Sole umożliwiają żyjącemu w okolicznych wodach pstrągowi potokowemu na przedostanie się do tarlisk. Właśnie teraz, w październiku, trwa najbardziej ruchliwa pora na rzece ze względu na odbywające się tarło – z tego powodu tym bardziej zadziwia stan, do którego doprowadzono odnalezioną przepławkę.

Udało się ustalić, że zanieczyszczony obiekt niespełniający przepisów zawartych w prawie wodnym obowiązującym na terenie Polski, należy do prywatnego właściciela. Dyrektor Zarządu Zlewni w Żywcu po rozmowie ze Strażnikami zobowiązała się pomóc w wyjaśnieniu tej sprawy.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.