Robert Schuman - Książnica Beskidzka

Wystawa o Robercie Schumanie w Książnicy Beskidzkiej

Robert Schuman - Książnica Beskidzka

Data Wydarzenia: do 31 sierpnia, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

W bielskiej Książnicy Beskidzkiej można obejrzeć ciekawą wystawę historyczną poświęconą ważnej postaci z historii Europy zatytuowaną “Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”. Ekspozycja przedstawia kolejne dzieje życia francuskiego polityka, który przyczynił się do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Robert Schuman pochodził z Lotaryngii, gdzie od roku 1919 udzielał się politycznie. Po II wojnie światowej pełnił funkcję premiera Francji z ramienia Ludowego Ruchu Republikańskiego. Zasłynął głównie z porozumienia, jakie 9 maja 1950 roku zawarł z ówczesnym kanclerzem Niemiec – dzięki jego staraniom powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która lata później przekształciła się w dzisiejszą Unię Europejską. Z tego powodu uznaje się go za ojca europejskiej współpracy, a dzień ogłoszenia Deklaracji Schumana uznany został Dniem Europy.

Całą historię życia Roberta Schumana oraz powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali można prześledzić na wystawie w Książnicy Beskidzkiej, która będzie dostępna dla odwiedzających do końca sierpnia.

fot. Książnica BeskidzkaBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.