Wisła: Noc Perseidów - Tajemnice Nieba

Noc Perseidów – Tajemnice Nieba w Wiśle

——

Data Wydarzenia: 12 – 14 sierpnia.
Miejsce: Schronisko Przysłop pod Baranią Górą.

——

W ramach tematycznych spotkań w Schronisku Przysłop, odbędą się kilkudniowe nocne warsztaty astronomiczne pod Baranią Górą.

Przygotowane zostały z myślą zarówno o najmłodszych, jak i osobach dorosłych zainteresowanych tematyką astronomii oraz gwiazd.

Zajęcia rozpoczną się dnia 12 sierpnia w porze wieczorowej na terenie Schroniska Przysłop. Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązkowo prowadzone są zapisy.

W trakcie przebiegu warsztatów realizowane będą następujące atrakcje:

  • prelekcje na temat sztuki obserwacji nocnego nieba i gwiazd, znaczenia i pochodzenia tzw. perseidów itp, prowadzone przez znawcę nieba Lubosza Danielskiego;
  • nauka korzystania z aplikacji mobilnych wspomagających przeprowadzanie obserwacji astronomicznych;
  • noce wyprawy na szczyt Baraniej Góry;
  • zajęcia plastyczne i techniczne w tematyce nieba i Układu Słonecznego;
  • gwiezdna gra terenowa z mapą w postaci konstelacji gwiazd;

Organizatorem akcji jest Przysłop pod Baranią Górą – Schronisko Górskie PTTK.

Perseidy w Beskidach

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję ujrzeć tzw. perseidy, czyli spadające gwiazdy. Nazywa się je również łzami świętego Wawrzyńca – historycznie związane są z jego domniemaną śmiercią.

Perseidy obserwuje się już od 2000 lat i najlepiej widoczne są na półkuli północnej, zwłaszcza w okresie połowy sierpnia, gdzie wędrują po niebie w postaci wielkich rojów. Ich największą liczbę obserwuje się w połowie nocy i nad ranem.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.