Wisła: Dożynki i Dni Miasta

Dożynki i Dni Miasta Wisła

——

Data Wydarzenia: 3 – 4 wrzesień.
Miejsce: Wisła, Park Kopczyńskiego.

——

Już niedługo odbędzie się wielkie święto miasta Wisła – nie zabraknie koncertów, uroczystych obrzędów i warsztatów.

Tradycyjnie pierwszy weekend września to dla Wiślan połączenie trzech imprez: Dni Wisły, Dożynek i Święta Miodu.

W tym roku obchody są szczególnie ważne ze względu na trwający Rok Górali w województwie śląskim.

Festiwal rozpocznie się 3 września (piątek) o godzinie 18:00 w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, a zakończy się wieczorem 5 września.

Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i turyści – wstęp wolny, choć liczba miejsc w amfiteatrze ograniczona.

Harmonogram

Szczegółowy program kilkudniowej uroczystości znajduje się poniżej:

3 września (piątek):

 • 18:00 – Amfiteatr im. Stanisława Hadyny – wręczenie nagród Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki “Trzy smreki”; następnie koncert zespołu Vołosi i Renaty Przemyk;

4 września (sobota):

 • 12:00 – 17:00 – Park Kopczyńskiego – Park z Tradycją: stoiska rękodzieła, pokazy robienia sera i wyrabiania masła, warsztaty, kolyba z owcami i lokalnymi specjałami;
 • 14:00 – przejście Orkiestry Dętej Henryka Itnera z Pl. B. Hoffa do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny i koncert;
 • 15:00 – Amfiteatr im. Stanisława Hadyny – Uroczystości Dożynkowe, a w nich:
  • uroczyste rozpoczęcie i modlitwa ekumeniczna;
  • Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca “Wisła”;
  • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży “Dzieci siedmiu dolin – góral wczoraj i dziś” wraz z wręczeniem nagród;
  • występy prezentujące kulturę górali: wystąpią Zespół Regionalny “Wisła Plus”, Kapela Wałasi, Sokół Orchestra;
  • festyn dożynkowy z kapelami i zespołami góralskimi przed wejściem do amfiteatru;

5 września (niedziela):

 • 12:00 – 16:00 – Pl. B. Hoffa – EXPO Zdrowie: promocja zdrowego stylu życia ze stoiskami z ekologiczną żywnością i Ciuchcią Zdrowia dla dzieci plus możliwość wykonania profilaktycznych badań;
 • 16:00 – Amfiteatr im. Stanisława Hadyny – okolicznościowe koncerty zespołów Redlin i Dikanda;

W tym roku z powodu pandemii i problemów komunikacyjnych korowód dożynkowy nie odbędzie się. W zamian w Parku Kopczyńskiego stworzona zostanie Aleja Dolin, gdzie zaprezentują się poszczególne wiślańskie doliny.

Park Kopczyńskiego w Wiśle

Uczestnicy wydarzenia będą mieć niepowtarzalną okazję, by odwiedzić Park Kopczyńskiego w Wiśle, który znajduje się w centrum miasta tuż obok deptaka.

Organizowane są tutaj najważniejsze wydarzenia artystyczne i imprezy kulturalne, np. akcje związane z Tygodniem Kultury Beskidzkiej czy obchody Dni Wisły właśnie.

Teren parku został niedawno uporządkowany, dzięki czemu oferuje mnóstwo atrakcji, m.in. place zabaw, trasy edukacyjne, korty tenisowe, boisko wielofunkcyjne czy skatepark.

Godną uwagi niespodzianką jest Zabytkowy Park Przygód z miniaturami charakterystycznych, podświetlanych budowli miast położonych wzdłuż rzeki Wisła, np. Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Wawel w Krakowie, Zamek w Sandomierzu, Pałac w Puławach czy Katedra św. Janów w Toruniu.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.