Willa Orkanówka na Gorcach otwarta dla zwiedzających

Willa Orkanówka na Gorcach otwarta dla zwiedzających

Willa Orkanówka na Gorcach otwarta dla zwiedzających

Data Wydarzenia: do 30 września, 2022;
Miejsce: Gorczański Park Narodowy;

——

Opiekunowie Gorczańskiego Parku Narodowego polecają wybranie się w odwiedziny do Willi Orkanówki na stoku Gorców, czyli do wyjątkowego miejsca pamięci po poecie okresu Młodej Polski Władysławie Orkanie! Placówka czeka obecnie na zwiedzających w ramach trwającej akcji Otwarty Szlak Architektury Drewnianej.

Willa Orkanówka to niezwykły drewniany domek wybudowany w latach 1903-1906 w stylu nawiązującym do zakopiańskich chat góralskich. Zlokalizowany jest w miejscowości Poręba Wielka będącej siedzibą Gorczańskiego Parku Narodowego. W przeszłości mieszkał i tworzył tutaj Władysław Orkan, poeta, dramaturg oraz pisarz okresu Młodej Polski – dzisiaj mieści się tam Muzeum Biograficzne jego pamięci. Jako piewca piękna Gorców, zgromadził w swoim dawnym domu zabytkowe przedmioty związane z życiem codziennym górali z północnych stoków gorczańskich.

Wewnątrz Willi Orkanówki znajdują się więc imponujące zbiory, które warto polecić każdemu miłośnikowi historii i literatury. Muzeum na Gorcach można odwiedzać do końca września od czwartku do niedzieli w wyznaczonych godzinach – więcej szczegółów na stronie internetowej Gorczańskiego Parku Narodowego.

fot. Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce – FBBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.