Węgierska Górka: Nocne Zwiedzanie Schronów Bojowych

Nocne Zwiedzanie Schronów Bojowych w Węgierskiej Górce

——

Data Wydarzenia: 21 sierpnia, godzina 20:00.
Miejsce: Węgierska Górka, Schron Bojowy Wędrowiec.

——

Dla pasjonatów historii organizowane jest nocne zwiedzanie schronów bojowych w Węgierskiej Górce.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatną nocną akcję zwiedzania schronów bojowych z 1939 roku z przewodnikiem.

Obowiązują zapisy. Zbiórka uczestników wycieczki odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 20:00 przy Schronie Bojowym “Wędrowiec”.

W programie zaplanowano:

  • 20:00 – 21:00 – Schron “Wędrowiec” – prelekcja historyczna połączona ze zwiedzaniem schronu;
  • 21:00 – przejście do schronu “Waligóra” – w międzyczasie historyczne fakty oraz wspomnienia mieszkańców regionu;
  • 21:00 – 22:00 – Schron “Waligóra” – prelekcja historyczna połączona ze zwiedzaniem schronu;

Zainteresowanych uprasza się o zabranie własnych latarek.

Węgierska Górka

Na terenie Węgierskiej Górki i okolic zlokalizowano wiele schronów bojowych związanych z 151 Kompanią Forteczną “Węgierska Górka”, czyli z jednym z pododziałów Wojska Polskiego, która weszła w skład 1. Brygady Górskiej płk. Janusza Gaładyka.

Kompania wzięła udział w bitwie obronnej pod Węgierską Górką, z uwagi na heroizm obrońców nazywanej także Westerplatte Południa. To właśnie schrony bojowe “Wędrowiec”, “Waligóra”, “Wąwóz” czy “Włóczęga” odegrały ogromną rolę w tej potyczce i pozwoliły polskim żołnierzom na zadanie ciężkich strat wojskom niemieckim.

Dla upamiętnienia walk w Węgierskiej Górce w 1993 r. w schronie „Wędrowiec” powstało muzeum, w którym zgromadzono pamiątki z tamtych lat. Nocne zwiedzanie również jest częścią działań upamiętniających te historyczne wydarzenia.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.