Uzdrowisko w Jaworzu?

Uzdrowisko w Jaworzu? Umowa na rewitalizację starego odwiertu już jest!

Uzdrowisko w Jaworzu?

Data Wydarzenia: 15 lipca, 2022;
Miejsce: Jaworze, powiat bielski;

——

Będzie uzdrowisko w Jaworzu? W dniu 14 lipca wójt gminy Jaworze podpisał z wykonawcą umowę na rewitalizację starego odwiertu wód solankowych. Inwestycja, która jeszcze kilka lat temu pozostawała w sferze marzeń, dziś mogła dojść do skutku dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu Polski Ład. W praktyce oznacza to, że miejscowość wykonała milowy krok w celu odzyskania utraconego statusu uzdowiskowego.

Miejscowość Jaworze posiadała wcześniej status uzdrowiska, jednak utraciła go z powodu niedbalstwa hrabiowskiej rodziny Larischów, którzy byli właścicielami wsi od 1906 roku. Od tamtej pory władze gminy usilnie walczyły o odzyskanie uzdrowiska w Jaworzu – stąd próby wykonywania odwiertów solankowych głębinowych w latach 70. i 80. XX wieku.

Jeden z tych starych odwiertów zostanie poddany teraz rewitalizacji. Zadania podejmie się firma UOS Drilling S.A. z Warszawy za zawrotną kwotę 5,68 mln złotych. W skład prac wejdą nie tylko roboty geologiczne, ale również badania bogatych złóż solankowych oraz uzyskanie zgody na ich wydobywanie, by później wykorzystać je np. w tężniach solankowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, koniec planowanej inwestycji przewidywany jest na rok 2024. Jeżeli tak się stanie i gminie uda się odzyskać utracony status, uzdrowisko w Jaworzu będzie trzecim oficjalnym uzdrowiskiem w województwie śląskim.Bielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.