TKB - podsumowanie

Tydzień Kultury Beskidzkiej 2022 – podsumowanie

TKB - podsumowanie

Data Wydarzenia: 8 sierpnia, 2022;
Miejsce: Beskidy;

——

Oficjalnie we wszystkich ośmiu miastach zaangażowanych zakończyły się obchody 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Z tej okazji zapraszamy do przejrzenia podsumowania wyników konkursów kapel regionalnych, w tym 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz 31. Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego.

Według oficjalnych statystyk, przez całe 9 dni Tygodnia Kultury Beskidzkiej na wszystkich scenach wystąpiło aż 90 zespołów, z czego aż 11 przyjechało z zagranicy. Większość z nich brała udział w jednym z dwóch głównych konkursów kapel regionalnych: w Festiwalu Folkloru Górali Polskich lub w Międzynarodowym Spotkaniu Folklorystycznym.

W zawodach organizowanych w ramach 31. Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego w Żywcu główne Grand Prix zdobył bułgarski zespół Topoli, który oczarował publiczność programem ukazującym fragment przygotowań do wesela ze swojego regionu. Regulaminowe honorowe wyróżnienia otrzymało także 6 zespołów: Wołynianka z Ukrainy, Varaždin z Chorwacji, Olsava z Czech, Etnos z Macedonii Północnej i Nógrád z Węgier.

Z kolei w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w kategorii zespołów zwyciężyli Białodunajcanie, którzy zostali laureatami Złotego Żywieckiego Serca i nagrody pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. Podsumowanie zwycięzców w pozostałych klasyfikacjach wygląda następująco:

  • kategoria kapel: zespół Jakubkowianie;
  • kategoria śpiewaków: Zofia Sordyl z Korbielowa;
  • kategoria mistrz i uczeń śpiewak: Franciszka Hajdus z Pewli Ślemieńskiej;
  • nagrody specjalne otrzymali: śpiewaczki Julianna Adamek z Pewli Wielkiej, Anna Dunat z Pewli Wielkiej, Anna Foja z Sopotni Małej, Irena Klimczak z Lesznej Górnej i skrzypek Józef Hernas z Koszarawy;

Wszystkim serdecznie gratulujemy i od razu zapraszamy na kolejny, już 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej, który odbędzie się za rok!

fot. UM BB / Daniel Franek – Okiem ReporteraBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.