Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Odwiedzając Bielsko-Białą, leżącą u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, warto zarezerwować chwilę na odwiedzenie jednego z najciekawszych miejsc w regionie jakim jest Teatr Polski. Ten założony w 1890 roku teatr dramatyczny, znajdujący się w zabytkowym gmachu w centrum miasta jest dzisiaj jednym z najpiękniejszych obiektów teatralnych w regionie. O tym co sprawia, że to miejsce jest tak magiczne, dowiesz się czytając poniższy materiał.

Najpiękniejszy obiekt teatralny w regionie Beskidu Śląskiego

Budynek Teatru Polskiego w Bielsku-Białej został zbudowany według planów wiedeńskiego architekta Emila Rittera von Förstera w latach 1889–1890. Styl w jakim zbudowany jest budynek to styl eklektyczny, z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku. Zgodnie z zasadą eklektyzmu, budynek łączy w sobie kilka stylów, które na pierwszy rzut oka wydają się pozostawać w sprzeczności, jednak wytrawne oko znawcy sztuki dostrzeże tu wyjątkowy sznyt. Charakterystycznym elementem jest wykorzystanie motywu rzymskiego łuku triumfalnego na fasadzie budynku. Dodatkowo we wnętrzu fasady, po obu stronach umieszczono symetrycznie rzeźby dwóch muz: tragedii – Melpomeny i komedii – Talii.

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr przypomina w swoim kształcie Operę Wiedeńską i Teatr Narodowy w Budapeszcie. Jego szczególnie wyróżniającym się historycznie elementem jest kurtyna zachowana niezmiennie od 1890 roku, która przedstawia „Taniec Nimf”. Została ona ręcznie wykonana w pracowni Franciszka Rottonary. Przedstawia idylliczny pejzaż, gdzie wśród drzew, krzewów i kwiatów tańczą półnagie nimfy. Jej twórcą jest ceniony w XIX wieku malarz dekoracji teatralnych Franciszek Angelo Rottonara, autor kurtyn do tak znamienitych teatrów jak te w Pradze, Zurychu czy Hamburgu.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc, umieszczonych przed wejściem do Teatru jest również zabytkowa fontanna z 1895 roku, która jak głosi legenda, została podarowana miastu przez budowniczych bielskich wodociągów.

Teatr Polski w Bielsku-Białej na miarę XXI wieku

Teatr mimo swojej wieloletniej tradycji, bawi i uczy również dzisiaj. W 2008 roku odbył się w nim generalny remont obejmujący nie tylko elewację budynku, ale również konserwację rzeźb, iluminacji a także wymiany poszycia dachowego. W ramach remontu zadbano także o stworzenie nowej obrotowej sceny, klimatyzacji i oświetlenia, pozwalającego na wydobywanie najdrobniejszych niuansów podczas spektakli. Dodatkowo dotychczasową piwnicę zaadaptowano na kawiarnię, dzięki czemu dzisiaj widzowie podczas przerw w sztuce mogą delektować się najlepszą kawą i pysznymi ciastami.

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr Polski zrealizował również projekt pod tytułem „Zwiększenie atrakcyjności Teatru Polskiego w Bielsku-Białej poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej”, który był dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej możliwa była dalsza modernizacja budynku i jego wnętrza.

Teatr Polski wczoraj i dzisiaj

Gdy zakładano teatr w Bielsku-Białej, działała w nim wyłącznie zawodowa scena niemiecka. Jednak już w 1921 roku powstało Towarzystwo Teatru Polskiego, które w 1934 roku zyskało dostęp do sceny Teatru Miejskiego w Bielsku (wcześniejsza nazwa) i przygotowywało amatorsko polskie spektakle, na które zjeżdżali się widzowie z całego kraju. Od tamtego momentu trzy dni w tygodniu poświęcane były sztuce polskiej, by w 1938 roku wprowadzić je na stałe do repertuaru.

Teatr Polski w Bielsku-Białej

W latach 2005-2013, gdy na czele Teatru stał jego ówczesny dyrektor Robert Talarczyk, największy nacisk postawiono na najnowszą dramaturgię polską i środkowoeuropejską, a także spektakle o tematyce społecznej i historycznej. Pojawiło się również więcej przedstawień muzycznych i rozrywkowych.

Od 2013 roku nieprzerwanie dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru jest Witold Mazurkiewicz. Od tamtego czasu na deskach bielskiej sceny pojawiło się wiele angażujących spektakli takich jak „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś”, przedstawienia takie jak „Lalka” czy „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą”. Wystawiana jest tam również klasyka europejskiego dramatu: „Makbet” Szekspira oraz „Wujaszek Wania” Czechowa.

W Teatrze możemy oglądać również przedstawienia muzyczne – „Zorba” – pierwszy pełnowymiarowy musical na bielskiej scenie czy „Człowiek z La Manczy”.

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej od tego czasu (2013 r.) realizuje również cykl „Spektakli bez barier”, które są dostępne dla widzów niewidomych i słabowidzących z wykorzystaniem autodeskrypcji oraz dla niesłyszących z tłumaczeniem na język migowy. Do tej pory teatr może pochwalić się realizacją większości tytułów z bieżącego repertuaru, dostosowanych do specjalnych potrzeb widzów. Ponadto projekt ten został doceniony również przez jurorów i otrzymał Nagrodę Specjalną w prestiżowym konkursie Śląska Rzecz.

W czerwcu w Teatrze odbywa się także święto komedii, Fun Fest, podczas którego można bawić się przy udziale grup teatralnych z całego kraju.

fot. Teatr Polski Facebook

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.