Szkolenie lawinowe psów ratowniczych z beskidzkiego GOPR

Szkolenie lawinowe psów ratowniczych z beskidzkiego GOPR

——

Data Wydarzenia: 5 – 6 styczeń, 2022;
Miejsce: Hala Lipowska;

——

W dniach 6-9 stycznia na terenie Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim odbyło się szkolenie lawinowe dla dziesięciu psów ratowniczych z pięciu grup regionalnych służb GOPR. Przez całe cztery dni czworonożni ratownicy doskonalili swoje umiejętności w zakresie odnajdowania osób zaginionych i zasypanych pod śnieżnymi lawinami pod opieką specjalistów oraz swoich opiekunów.

Trening przeznaczony był głównie dla początkujących psów ratowniczych rozpoczynających swoją służbę w pogotowiu. W przepięknych warunkach przyrodniczych i pogodowych ćwiczyli lokalizowanie poszkodowanych w zaspach śnieżnych metodą ABC, czyli sonda-łopata-detektor, łącząc ją z elementami psiej tresury. Wszystkie działania realizowane były pod czujnym okiem lekarza weterynarii, który przygotował również specjalny wykład na temat problemów zdrowotnych, jakie mogą wystąpić u psich ratowników w niesprzyjającej aurze.

Szkolenie lawinowe psów ratowniczych z beskidzkiego GOPR

Finałem szkolenia była prawdziwa akcja ratownicza w sobotę 8 stycznia, podczas której psy ratownicy mogli przetestować swoje umiejętności w praktyce – czworonożnym bohaterom udało się uratować osobę zaginioną na Hali Miziowej.

fot. GOPR Beskidy Facebook

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.