Co zrobić jak się zgubisz zimą w górach?

Stuptuty: Ochraniacze, nakładki na buty i nogawki, które warto mieć!

Przyszedł czas na bardziej profesjonalny ekwipunek plecaków, który wpłynie wyłącznie na jakość naszych wędrówek górskich. Nie jest to wyposażenie, które musisz mieć przed wyjście na szlak. Po prostu warto je mieć.

Mowa tutaj o stuptutach czyli ochraniaczach, nakładkach na buty i nogawki, które przydają się na szlaku nie tylko zimą.

Stuptuty warto mieć również w deszczowe dni lub wtedy, kiedy wybieramy się na wędrówkę w trudno dostępne miejsca pokryte zaroślami i krzewami, które mogą uszkodzić cienki materiał spodni.

Nazwa suptuty pochodzi z języka francuskiego ze słowa “stop tout” – “zatrzymać wszystko”. Dokładnie też taką rolę spełniają w naszym górskim ekwipunku.

Zakłada się je bezpośrednio na spodnie oraz buty. Są wykonane z materiału, który powinien ochronić nas przed deszczem, śniegiem, kolcami krzewów, piaskiem czy ugryzieniami żmiji. 

W niektórych źródłach znajdziemy informację, że stuptuty warto założyć pod spodnie jak wędrujemy po piaszczystym podłożu.

Natomiast my skoncentrujemy się tylko na zimie, śniegu i deszczu. 

Jak wybrać stuptuty na zimową porę?

Jak już wiemy mamy kilka rodzajów stuptutów. Te na zimowe wędrówki powinny być: nieprzemakalne, powinny chronić nasze buty przed nabraniem śniegu do środka, powinny również stanowić ochronę termiczną. Najlepiej jak są wykonane z oddychającego materiału.

Wszystko zależy od ich ceny. Te najdroższe spełnią wyżej wymienione funkcje, ale nie oznaczy to, że tańsze nie poprawią komfortu wędrówki zimowym szlakiem.

Idealnym materiałem jest membrana GORE TEX. Jak sama nazwa wskazuje membrana jest materiałem, który z jednej strony przepuszcza parę wodną, ale z drugiej strony chroni nas przed przemoknięciem.

GOR-TEX również nie przepuszcza wiatru – w przypadku stuptutów będzie chronić naszą dolną część nóg również przed zimnem.

Nie jest to idealny materiał do wszystkich zastosowań, ale do stuptutów wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Stuptuty również występują w kilku długościach. Naszym zdaniem do zimowej wędrówki sprawdzą się te najdłuższe, które kończą się pomiędzy kolanem, a łydką – jak piłkarskie kolanówki.

Krótsza wersja jest przeznaczona raczej do ludzi, którzy uprawiają sporty biegowe zimową porą. Idealnie przykrywają kostkę chroniąc biegowy but przed nabraniem śniegu.

Jeżeli nasz budżet nie pozwala na zakup membrany GORE-TEX to warto kupić stuptuty bez tej membrany. Inne materiały są również wytrzymałe i spełniają wyżej wymienione funkcje. Po prostu trzeba je przetestować.

Nawet najtańszą wersję stuptutów można zabezpieczyć środkiem hydrofobowym, który skutecznie ochroni materiał przed przemoknięciem. 

Niestety taką czynność powinno się wykonywać każdorazowo przed wyjściem na szlak. Środek hydrofobowy porostu się szybko wyciera i niszczy. Po kilku godzinach na szlaku zostanie już z niego tylko cienka warstwa, która przestanie spełniać swoje funkcje ochronne.

Przy wyborze suptutów należy pamiętać o ich dopasowaniu do naszego wzrostu. Nic się nie stanie jeżeli będą krótsze, ale już zadługie nie pozwolą nam na komfortową wędrówkę. Będą nas uwierać pod kolanem, zsuwać się z nogi oraz otwierać. Nie warto na to tracić czasu.

Podsumowanie

Czy musisz mieć stuptuty? – Nie.
Czy powinienem je mieć? – Tak.

Jakie bedą korzyści z ich posiadania?

  • suche nogawki, które zimową porą potrafią zamarzać;
  • suche skarpety oraz buty, bez śniegu i lodu w środku;
  • zniknie problem z rozwiązującymi się, zamarzniętymi sznurówkami;
  • po zejściu ze szlaku zdejmujesz stuptuty i nie wnosisz ze sobą śniegu do samochodu;

Jest to zaledwie kilka małych korzyści, które na pewno podniosą komfort naszego podróżowania po beskidzkich szlakach zimową porą.

Czy w takim razie warto wydać pieniądze na stuptuty? Tą decyzję pozostawiamy Tobie.

Komentarze (1)

fajny obiektywny artykuł

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.