Stara Leśniczówka w Lipniku

Stara Leśniczówka w Lipniku doczeka się remontu

Stara Leśniczówka w Lipniku

Data Wydarzenia: 20 lipca, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

W dniu 20 lipca przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych i Generalnej Dyrekcji Lasów Słowackich zawarli porozumienie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG. Ten międzynarodowy projekt zakłada wspólne działania Polski i Słowacji w imieniu ochrony dziedzictwa regionalnego, w tym m.in. renowację zabytkowej Starej Leśniczówki w Lipniku.

Podczas uroczystości podpisania porozumienia dyrektor generalny Lasów Państwowych zapewniał, że sprawa odrestaurowania Starej Leśniczówki w Lipniku (zabytkowego, choć zaniedbanego obiektu z 1884 roku) to dla obu stron bardzo ważna kwestia. Jednakże projekt INTERREG zakłada nie tylko odbudowę zabytków. Ugoda polsko-słowacka ma na celu utworzenie międzynarodowego szlaku architektury drewnianej o charakterze historycznym, sakralnym i świeckim, promowanie drewna jako naturalnego budulca oraz powadzenie zrównoważonej, zgodnej z naturą gospodarki leśnej na terenie obu krajów.

Nie mniej jednak remont Starej Leśniczówki ma być pierwszym etapem wprowadzania porozumienia w życie – powstał już projekt renowacji zabytkowego obiektu w Lipniku, a w najbliższych tygodniach odbędzie się przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji budowlanej tej inwestycji.

fot. Stowarzyszenie LipnikBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.