Średniowieczne monety

Średniowieczne monety i ozdoby, czyli znaleziska z Cieszyna

Średniowieczne monety

Data Wydarzenia: 28 lipca, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

Przedstawiciele Muzeum Śląska Cieszyńskiego zajmujący się prowadzonymi właśnie badaniami archeologicznymi zamieścili fotorelację dotyczącą odkopanych na Rynku w Cieszynie znalezisk. Na prezentacji fotograficznej zobaczymy m.in. średniowieczne monety, dawne ozdoby mieszczańskie i drobne przedmioty codziennego użytku.

Jak tłumaczą archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, rynek miejski służył w przeszłości do spotkań handlowych i towarzyskich. Z pełnionej przez niego funkcji wynikają więc odnajdowane w wykopaliskach przedmioty – średniowieczne monety o niskim nominale z różnych księstw i królestw czy dawne ozdoby. Podczas badań archeologicznych odnaleziono do tej pory m.in.:

  • halerz (monetę srebrną) z Księstwa Cieszyńskiego;

  • halerz miejski (monetę srebrną) z Raciborza;

  • brakteat (cienką, wypukłą monetę) z orłem;

  • ozdobną aplikację (ozdobę miedzianą);

  • tłok do pieczęci z herbem Kietlicz;

To tylko drobne i nieliczne, ale najcenniejsze znaleziska, jakie udało się znaleźć na Rynku w Cieszynie. Archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zapewniają, że to nie koniec odkryć i zapowiadają kolejne fotorelacje z prowadzonych badań.

fot. Miasto Cieszyn – FB / Krystian FirlaCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.