Skrzyczne: odsłonięcie pamiątkowej figury żaby

Skrzyczne: odsłonięcie pamiątkowej figury żaby

Skrzyczne: odsłonięcie pamiątkowej figury żaby

Data Wydarzenia: 22 października, 2022;
Miejsce: Szczyrk, powiat bielski;

——

Na swojej stronie w mediach społecznościowych Urząd Miejski w Szczyrku opublikował relację z 10. Zlotu Mieszkańców, podczas którego na Skrzycznem odsłonięto pamiątkową figurę żaby. To ukłon w stronę legendy o pochodzeniu nazwy najwyższego szczytu w paśmie Beskidu Śląskiego.

Jaki jest związek pomiędzy nazwą szczytu a figurą żaby? Legenda głosi, że określenie Skrzyczne wywodzi się od skrzeczenia żab, które licznie zamieszkiwały nieistniejący już tamtejszy staw. Pamiątkowy posąg ustawiono na samym szczycie Skrzycznego, w miejscu, gdzie wkrótce powstać ma strefa wypoczynku z walorami edukacyjno-przyrodniczo-historycznymi w ramach projektu rozwoju polsko-czeskiego pogranicza finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z odsłonięcia figury żaby na Skrzycznem w Beskidzie Śląskim – znajdziecie ją tutaj.

fot. kadr z filmu UM Szczyrk – FBBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.