Sinice na Jeziorze Żywieckim - nie wchodźcie do wody!

Sinice na Jeziorze Żywieckim – nie wchodźcie do wody!

Sinice na Jeziorze Żywieckim - nie wchodźcie do wody!

Data Wydarzenia: 25 sierpnia, 2022;
Miejsce: Żywiec;

——

W dniu 25 sierpnia rejon powiatu żywieckiego obiegła niewesoła wiadomość. W wodach Jeziora Żywieckiego pojawiły się sinice, czyli samożywne bakterie wydzielające toksyny niezbezpieczne dla człowieka. To potwierdzona informacja, dlatego ratownicy Oddziału Rejonowego WOPR w Żywcu apelują o czasowe zaniechanie kąpieli.

Jako pierwsi sinice wykryli ratownicy WOPR na rutynowym patrolu na wodach Jeziora Żywieckiego od strony Zarzecza. Po pobraniu i zbadaniu próbek unoszącej się substancji odpowiedź była jednoznaczna – testy powierdziły obecność sinic. Z tego powodu Beskidzkie WOPR i Starostwo Powiatowe w Żywcu wystosowały ostrzeżenia o tym, by wstrzymać się od kąpieli w okolicy Zarzecza do czasu ustąpienia zjawiska.

Spotkanie z sinicami jest wyjątkowo nieprzyjemne dla człowieka. Kontakt z ich toksynami może wywołać silne reakcje alergiczne: do typowych objawów zatrucia sinicami należą m.in. rumień skóry, nudności, wymioty, bóle mięśni, brzucha i głowy, świąd, duszności czy gorączka.

fot. Beskidzkie WOPR Oddział Rejonowy w Żywcu – FBŻywiec

Żywiec Na Sygnale

Atrakcje w Żywcu

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.