Soszow PTTK

Schroniska PTTK w Beskidzie Śląskim cz. 1

Beskid Śląski to pasmo górskie Beskidów Zachodnich, które można pokochać od pierwszej wędrówki. Przyjeżdżają tu turyści amatorzy odwiedzający góry sporadycznie, jak i zaprawieni wędrowcy, którzy na szlakach czują się jak w domu.

Najczęściej odwiedzane szczyty w Beskidzie Śląskim to Skrzyczne i Barania Góra, lecz zdecydowanie warto wybrać się także w rejony mniej popularne. Są one szczególnie cenione przez tych, którzy nie lubią tłumów, a w górach szukają ciszy oraz możliwości kontemplacji natury.

W Pierwszej części przedstawimy Wam jedne z piękniejszych schronisk PTTK w Beskidzie Śląskim. Na prawdę Warto się tutaj wybrać.

Schronisko PTTK Stożek

PTTK Stożek

fot. Facebook PTTK Stożek

Wielki Stożek jest szczytem w Paśmie Czantorii, przebiega przez niego granica Polski z Czechami. Zanim jednak dotrzesz do celu, na wysokości 978 m n.p.m. na chwilę odpoczynku zaprasza najstarsze schronisko w Beskidzie Śląskim. Do użytku zostało oddane w 1922 roku. Jego bogata 100-letnia historia sprawia, że miejsce to cechuje niebywały klimat.

Schronisko przygotowane jest na wielu turystów. Na nocleg mogą liczyć aż 72 osoby. Część restauracyjna wyposażona została w stoły, które pomieszczą do 105 osób. Do tego można skorzystać z sauny, obejrzeć telewizję, zagrać w tenisa stołowego lub planszówki. W schronisku istnieje szansa zorganizowania dyskoteki czy ogniska, po wcześniejszym ustaleniu z personelem.

Z zewnątrz budynek, jak na swoje lata, jest bardzo zadbany. Charakterystyczne dla tego rodzaju zabudowy połączenie drewna i kamienia przepięknie komponuje się z górskim tłem. Jakiś czas temu pojawiły się tu stanowiska dla rowerów elektrycznych, które można sobie naładować przed dalszą jazdą.

W Schronisku na Stożku macie szansę odpocząć po intensywnej wędrówce, zjeść smaczny posiłek, napić się ciepłej herbaty, zimą uraczyć się grzańcem, a latem schłodzić się nieco lodami. Wiosną i latem, możecie usiąść w ogródku przy stołach z przepiękną panoramą Beskidu Śląskiego w tle.

Jak dotrzeć do Schroniska Stożek?

Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się na Przełęczy Kubalonka i wiedzie nią czerwony szlak. Możesz dotrzeć tu również szlakiem z Isdebnej (Bucznik), ze stacji PKP Wisła Dziechcinka, Głównym Szlakiem Beskidzkim z Czantorii, z Jaworzynki, z PKP Wisła Głębce przez Mraźnicę lub Łabajów.

Szlaki są bardzo zróżnicowane pod względem trudności i długości, dlatego każdy może wybrać się tu na wycieczkę, dostosowaną do swoich umiejętności i oczekiwań.

Schronisko Turystyczne na Soszowie

Soszow PTTK

fot. Facebook Schronisko Turystyczne Soszów

Soszów to miejsce, które tętni życiem latem, a także zimą, kiedy to ściągają tu miłośnicy sportów zimowych z całej Polski i nie tylko. Schronisko PTTK Soszów umiejscowione jest 972 m n.p.m. pomiędzy Wielką Czantorią a Stożkiem.

Chętnie wybierają się tu mieszkańcy lub turyści z Wisły i Ustronia. Często są to rodziny z dziećmi, bo trasy te nie należą do bardzo wymagających. W razie potrzeby zawsze można w jedną stronę skorzystać z kolejki linowej.

Ze schroniska pozostaje ok. 500 m do szczytu Soszów Wielki (886 m n.p.m.). Sprzed schroniska można podziwiać przepiękną górską panoramę. Rozciąga się stąd widok m in. na Wielką Czantorię, Trzy Kopce Wiślańskie i Równicę.

W Schronisku Soszów znajduje się 30 miejsc noclegowych, a także miejsce na ognisko i śpiewanki przy gitarze. Tutejsza restauracja codziennie serwuje pyszne gorące zupy, tradycyjne potrawy oraz pyszne ciasta. Wszystko w bardzo przystępnych cenach.

Budynek schroniska zasługuje na uwagę ze względu na swój wiek. Służy turystom od ponad 80 lat, a większość schronisk sprzed II Wojny Światowej niestety nie przetrwało w wystarczająco dobrej kondycji, by funkcjonować bez poważnej interwencji budowlanej.

Jest to jedyne schronisko w naszym zestawieniu, które nie jest schroniskiem PTTK. Schronisko prawie od samego początku jego istnienia było w prywatnych rękach właściciela i tak pozostało do dziś.

Zostało tutaj uwzględnione w ramach ciekawostki turystycznej oraz miejsce, które na prawdę warto dowiedzieć będąc w Beskidzie Śląskim.

Jak dotrzeć do Schroniska Soszów?

Soszow PTTK

fot. Facebook Schronisko Turystyczne Soszów

Prowadzą tu szlaki ze wspomnianej już Wielkiej Czantorii oraz Stożka. Można tu również przywędrować z Wisły Uzdrowiska przez Jawornik lub Os. Skalnity. Od strony czeskiej wiedzie bardzo krótki szlak z Hluchová / Głuchowa, warto go przetestować.

Schronisko PTTK Błatnia

Schronisko na Błatniej umiejscowione jest na wysokości 891 m n.p.m. To tuż przed szczytem, który wznosi się zaledwie 5 min drogi dalej 917 m n.p.m. w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. To kolejna propozycja jednego z najstarszych schronisk w Polsce, bo już za kilka lat minie cały wiek odkąd zostało otwarte.

W Schronisku na Błatniej znajduje się 50 miejsc noclegowych, jadalnia oraz bufet. Tutejsza kuchnia serwuje gościom domowe przysmaki. W sezonie letnim działa ogródek letni, w którym można uraczyć się zimnym piwem,  ciepłą herbatą i oczywiście potrawami z grilla.

Schronisko jest bardzo otwarte na urządzanie imprez zamkniętych i spotkań towarzyskich w większym gronie. Regularnie odbywają się tu zloty, kuligi, biegi przełajowe. Atmosfera, która panuje w schronisku, jest bardzo swojska i niesamowicie klimatyczna.

Zaledwie 3 minuty drogi od schroniska znajduje się Ranczo Błatnia. Tamtejszy plac zabaw oraz konie mogą być fantastyczną motywacją dla najmłodszych do przebycia trasy bez niewygodnych pytań w stylu „daleko jeszcze?”.

Doświadczeni jeźdźcy mogą wypożyczyć konia, by pozwiedzać okolicę na jego grzbiecie.

Jak dotrzeć do Schroniska na Błatniej?

PTTK Błatnia

fot. www.turysta.brenna.org

Na Błatnią prowadzi szlak z Jaworza, Jaworza Nałęża przez Łazek, z Wapienicy oraz Klimczoka. Turyści mniej doświadczeni i z dziećmi najchętniej wybierają na start Jaworze. Trasa nie jest wymagająca, a jej długość idealnie sprawdzi się na rodzinny spacer. Szlak przez Łazek jest nieco dłuższy, lecz bardziej urozmaicony.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (7)

Polecam wszystkim PTTK Soszów, na którym są fantastyczni ludzie!!

tak Soszow to numer jeden

Zdecydowanie Soszów!! 🙂

chyba najgorsze schronisko jest na przyslopie odradzam bardzo

też mam złe zdanie o pttk przyslop i pttk pod magurą.

Od kiedy Soszów jest schroniskiem PTTK ? A co do Przysłopu, to wiele się tam w ostatnim czasie zmieniło na lepsze.

Schronisko na Soszów to zdecydowanie nr 1. Ale Soszów nie jest i nigdy nie był schroniskiem PTTK! A służy turystom nie 80 lecz 90 lat. We wrześniu będzie ztej okazji impreza.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.