Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy zaprasza na Piknik Kazimierzowski.

Piknik Kazimierzowski w Rajczy

——

Data Wydarzenia: 5 wrzesień, godzina 11:45.
Miejsce: Rajcza.

——

Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy zaprasza na Piknik Kazimierzowski.

To wydarzenie organizowane w ramach projektu „Rajcza przez wieki” inspirowane jest historią regionu Rajczy.

Tropiciele przeszłości będą mieli szansę zobaczyć plenerową rekonstrukcję wizyty króla Jana Kazimierza i przekazania obrazu Matki Boskiej Kazimierzowskiej rajczańskim góralom z 1669 roku.

Oprócz scenek historycznych i uroczystej mszy, na Pikniku Kazimierzowskim nie zabraknie występów tanecznych, koncertu, różnorodnych prezentacji, pokazów, warsztatów i degustacji regionalnych potraw.

Impreza rozpocznie się 5 września o godzinie 11:45.

Harmonogram

Program uroczystości prezentuje się następująco:

  • 11:45 – Kościół Parafialny w Rajczy – Msza Święta z udziałem króla Jana Kazimierza;
  • 13:15 – przejście pod Pałac Habsburgów – parada orszaku królewskiego;
  • 13:30 – Pałac Habsburgów – spotkanie króla z ziemianami;
  • 13:40 – przejście na Compel – przemarsz orszaku królewskiego w asyście Husarii;
  • 14:00 – “Król Jan Kazimierz wśród Górali Żywieckich – rekonstrukcja wydarzeń historycznych;
  • 15:00 – Husarskie Egzercerunki w wykonaniu Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego;
  • 16:00 – Biesiada królewska – zaprezentowanie salwy armatniej, pokaz staropolskiej sztuki szermierczej, wystawa XVII-wiecznego obozowiska, prezentacja ówczesnych strojów i broni;
  • 17:00 – występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca “Ziemia Rajczańska”;
  • 18:30 – występ zespołu “Retrospekcja”;

Ponadto, w trakcie trwania wydarzenia, będą dostępne inne atrakcje, w tym warsztaty kulinarne i sztuki szermierczej, stoiska do degustacji lokalnych dań oraz stacje do spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku i w rzucie do tarczy.

Obraz w Rajczy

Niepozorne zdarzenie z przeszłości ma wbrew pozorom ogromne znaczenie dla mieszkańców Rajczy.

Podczas wizyty króla Polski w 1669 roku nastąpiło przekazanie obrazu Matki Boskiej Kazimierzowskiej, czyli najpiękniejszej kopii wizerunku Czarnej Madonny na Żywiecczyźnie.

Płótno nieznanego artysty było kosztownym darem od ojców paulinów dla króla Jana Kazimierza i towarzyszyło mu w ostatnich latach jego panowania, co potwierdzają znalezione źródła historyczne.

Po swojej abdykacji, już jako były monarcha, podróżując w stronę Francji gościł w Rajczy, a okoliczni górale przyszli do niego z prośbą o pozwolenie na wybudowanie świątyni. Władca wyraził zgodę, na znak aprobaty przekazując w ręce lokalnej ludności swój cudowny obraz.

Od tej pory Matka Boska Kazimierzowska stała się symbolem Rajczy – wierni z Włoch, Czech i Słowacji do dziś pielgrzymują do rajczańskiego kościoła, aby ujrzeć jej drogocenny wizerunek.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.