Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Piwnica pod Rynkiem – wielkie odkrycie archeologów

Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Data Wydarzenia: 20 sierpnia, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

Nadszedł czas na kolejne sprawozdania z badań archeologicznych prowadzonych na Rynku w Cieszynie. Jak się okazało, archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego dokonali jednego ze swoich największych odkryć – w ostatnich dniach udało im się odkopać doskonale zachowaną piwnicę wypełnioną najróżniejszymi pamiątkami i artefaktami.

Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Odkrycie zlokalizowane jest po południowo-zachodniej stronie fontanny na Rynku w Cieszynie. To piwnica z kamienia wapiennego o rozmiarach około 5 metrów długości pochodząca prawdopodobnie z XV wieku. W dwóch z trzech zachowanych ścian znajdują się tzw. ślepe okienka, z kolei w trzeciej widoczne są drewniane deski zasłaniające otwór wejścowy do dalszej części pomieszczeń, do których niestety nie ma już dostępu. Głębokość, wymiary i wspaniały stan murów sugeruje, że piwnica była kiedyś częścią dużego budynku o kamiennych fundamentach i najprawdopodobniej w XVI wieku przechowywano w niej cysterny na wodę.

Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Do czego dokładnie mogło służyć odkopane pomieszczenie? Archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego przypuszczają, że piwnica była pierwotnie wykorzystywana bardziej w celach handlowych niż związanych z wytwórstwem. Świadczą o tym znaleziska, jakie odkryto w jej wnętrzu. W środku odnaleziono bowiem m.in. monety późnośredniowieczne, fragmenty odzieży skórzanej i butów, plomby towarowe z wizerunkami świętych czy ozdobnymi herbami.

Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Piwnica stanowi obecnie jedno z największych i najbardziej owocnych odkryć z wykopalisk na terenie Rynku w Cieszynie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną relacją z badań archeologicznych na stronie internetowej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego – FBCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.