Petycja Hala Jaworowa

Petycja w sprawie ochrony Hali Jaworowej. Czyli sprawdź co podpisujesz.

Petycja Hala Jaworowa

Data Wydarzenia: 30 kwietnia, 2022; 
Miejsce: Gmina Brenna;

——

Od kilku dni wśród Beskidomaniaków Hala Jaworowa jest jednym z najważniejszych tematów rozmów. 

Jak informowaliśmy poprzednio wójt gminy Brenna wraz z radnymi przegłosowali ustawę na temat zmian w studium oraz planie zagospodarowanie przestrzennego.

Zmiany umożliwiają budowę ośrodka wypoczynkowego wraz z wyciągiem kanapowym i drogą przelotową na terenach Hali Jaworowej oraz zboczach góry Kotarz.

Wśród przeciwników tej decyzji powstała inicjatywa społeczna broniąca Halę Jaworową oraz zbocza góry Kotarz.

Przekaz w socialmedia jest jednoznaczny – zachowajmy Halę Jaworową taką jaka jest. Czy aby napewno?

Postanowiliśmy się przyjrzeć petycji, która jest podsyłana przez organizatorów tej akcji.

Początkowe założenie

cyt.

jako mieszkańcy oraz turyści od lat byliśmy karmieni wizją niepohamowanego rozwoju naszej gminy w związku z powstaniem kompleksu „Kotarz Arena”. Projekt i jego celowość opierały się na fundamentach takich jak: ekologia, tradycja, wypoczynek, sport.

Z tym wszyscy się zgadzają. Zbudowanie czegokolwiek na Hali Jaworowej oraz na zboczach góry Kotarz porostu zniszczy lub naruszy obecny stan hali.

Tak dla zmian na Hali Jaworowej!

cyt.

W odniesieniu do sportu znamienne i napawające optymizmem były zapewnienia dotychczasowego inwestora – Kotarz Agro sp. z o.o. brzmiące: „[…]zamierzamy stworzyć warunki do całorocznego uprawiania rekreacji na poziomie atrakcyjnym zarówno dla profesjonalistów, jak i dla mniej doświadczonych miłośników aktywnego wypoczynku. Narty zjazdowe i biegowe, rower, nordic walking oraz turystyka piesza to najbardziej popularne możliwości rekreacji na łonie natury, które zamierzamy promować”.

Zaczyna się robić interesująco. Podpisując w.w. petycję wyrażamy aprobatę na zmiany, które będą ingerować bezpośrednio w dotychczasowy stan Hali Jaworowej oraz zbocza góry Kotarz. 

Tak dla schroniska

cyt.

Dla jednych mieszkańców i turystów mniej dla drugich bardziej akceptowalnym był plan powstania schroniska w górskiej stylistyce na Polanie Kotarskiej. Uspokajającą natomiast była inwestorska deklaracja: „Studium nie przewiduje połączenia Brennej ze Szczyrkiem”. Wtenczas inwestor był skłonny do debaty z lokalnym środowiskiem, mieszkańcami Gminy Brenna.

W tym momencie wszyscy podpisujący petycję zgadzają się z tym, że na Hali Jaworowej i zboczach góry Kotarz powinno powstać schronisko w górskiej stylistyce wraz z drogą dojazdową, która nie będzie drogą łączącą miejscowości: Brenna oraz Szczyrk.

Tak dla czystego powietrza

cyt.

W jaki sposób tysiące wjeżdżających bądź docelowo przejeżdżających przez ten górski teren pojazdów miałoby sprzyjać utrzymaniu czystego powietrza? Sprzecznością samą w sobie jest “naturalne przedłużenie” asfaltowej drogi śladem drogi leśnej. 

Wszyscy się z tym zgadzamy – niewątpliwie pojazdy spalinowe pogarszają jakość czystego powietrza.

Tak dla budowy drogi!

cyt.

Ponownie nietrudno dostrzec rozdźwięk między zapewnieniami spółki Kotarz Agro o braku połączenia Brennej ze Szczyrkiem a planami budowy drogi nowego inwestora – Green Mountain Investments sp. z o.o. Można odnieść wrażenie, że Hala Jaworowa i zbocza góry Kotarz stałyby się swoistymi peryferiami Szczyrku, co w żaden sposób nie przekładałoby się na korzyści dla naszej gminy. 

Po raz kolejny robi się ciekawie. 

Podpisujący petycję wprost wyrażają zgodę na budowę drogi dojazdowej do w.w. schroniska. Jedyna uwaga jest taka, że droga nie może łączyć obu miejscowości ponieważ gmina Branna zamieni się w peryferia miasta Szczyrk.

Nie ma tutaj żadnej przesłanki mówiącej o ochronie przyrody.

Tak dla budowy kompleksu narciarskiego!!

cyt.

Ostatnią, a zarazem najistotniejszą rozbieżnością jest rezygnacja nowego inwestora z budowy kompleksu stoków narciarskich, które były najistotniejszym punktem całej inwestycji. Miały one w największym stopniu przyczynić się do planowanego rozwoju Gminy Brenna. 

W tym miejscu wszystkim podpisującym petycję powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Podpisując tą petycję wyraża się popracię na zabudowanie Hali Jaworowej oraz zbocza góry Kotarz wyciągami oraz stokami narciarskimi.

Podsumowanie

Podsumowując, petycja w żaden sposób nie dotyczy zachowania Hali Jaworowej oraz zbocza góra Kotarz w stanie nienaruszalnym.

Petycja dotyczy sprzeciwu budowy ośrodka wypoczynkowego wraz z budową drogi przelotowej między miejscowościami: Brenna i Szczyrk.

Podpisujący petycję również wyrażają aprobatę za budową:

  • schroniska;
  • kompleksu narciarskiego wraz z wyciągami narciarskimi oraz trasami zjazdowymi;
  • drogi dojazdowej, która nie będzie drogą przelotową pomiędzy Brenną a Szczyrkiem.

Samą petycję można znaleść pod tym linkiem.
Cieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Komentarze (5)

Jestem za kompleksem narciarskim na hali jaworowej. Hotel to skandal zniszczy całą przyrodę na kotarzu!!!

szkoda tak pięknego miejsca

Jestem przeciwna jakiejkolwiek inwestycji na hali Jaworowej i jej najbliższej okolicy. Znając niestety osoby zainteresowane jej zabudową mam pewne obawy czy petycja, którą podpisują ludzie nie zostanie wykorzystana przez inwestora. Odstąpienie od uchwały to rozumiem, ale już w uzasadnieniu petycji przeczytać można że popiera ona budowę niektórych obiektów co jak dla mnie jest nie do przyjęcia. Znacznej większości społeczności chodzi przecierz o to by hala Jaworowa jak i jej okolica została naturalnie zachowana bez jakiejkolwiek ingerencji. Myślę że najlepszym rozwiązaniem było by owszem przystąpienie do zmiany studium rejonu góry Kotarz, ale tak aby z powrotem przywrócić pierwotny plan zagospodarowania, który uniemożliwiłby jakomkolwiek ingerencje w to przepienkne miejsce. Natomiast ewentualne roszczenia inwestorów co do odszkodowania powinien pokryć wójt i radni którzy do tego dopuścili oczywiscie rzecz jasna z własnych pieniędzy!!!

Gmina Brenna jak i mieszkancy chca tej inwestycji lub jej chcieli 🙂

a teraz czuja sie wydymani bo inwestor zrobi sobie hotel 🙂

inwestor już wykorzystał tą petycje. To była krecia robota.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.