Perć Akademików

Perć Akademików: Najtrudniejszy szlak na Babią Górę

Perć Akademików

Perć Akademików to jeden z ciekawszych szlaków w polskich Beskidach. Szlak znajduje się w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim.

Warto przypomnieć, że to właśnie Babia Góra jest najwyższym szczytem polskich Beskidów. Ma 1725m n.p.m.

Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym, żeby zapewnić większe bezpieczeństwo turystom zmierzającym w kierunku Diablaka. Nie można tym szlakiem wracać z powrotem – służy tylko i wyłącznie do podchodzenia.

W sezonie zimowym, Perć Akademików jest jedynym polskim, Beskidzkim szlakiem zamykanym z powodu zagrożenia lawinowego.

Historia

Pierwszą nazwą szlaku była “Perć na Babią Górę” – nadal ją można znaleść na oryginalnym drogowskazie z 1925 roku. Szlak był również nazywany “Skalną Percią” oraz “Percią Taterników”.

Na szlaku są zamontowane łańcuchy i klamry. Jest to jedyne miejsce w Beskidach, gdzie takie “udogodnienia” możemy znaleść (nie liczą 1 metrowego łańcucha między Halą Słowianką a Halą Rysianką).

Szlak został wyznaczony już w 1894 roku przez Towarzystwo Beskidzkie, które było niemiecką organizacją turystyki górskiej. Była to pierwsza taka organizacja na terenie Beskidów, które w tamtym okresie czasu należały pod Austro-Węgry. Beskiden Verein (oryg. nazwa) działała aż do 1945 roku.

Dwanaście lat póżniej po otwarciu schroniska PTT Markowe Szczawiny, szlak został przemalowany przez Wawrzyńca Szkolnika. Nadal był to żółty szlak, ale już w systemie jednopaskowym. 

Na system dwupaskowy został zmieniony dopiero w 1925 roku. W tym samym roku szlak został przedłużony aż do szczytu Babiej Góry.

W swojej historii szlak był kilkakrotnie przemalowywany. Doszło tutaj do tzw. “Wojny pędzlowej” pomiędzy PTT i niemieckim Towarzystwem Beskidzkim, które za wszelką cenę chciało narzucić swoje własne nazewnictwo szlaku oraz oznaczenia.

Obecnie szlak – nadal – posiada kolor żółty, ale oznaczenie już występuje w systemie trzypaskowym.

Czarny Dziub

Czarny Dziub jest to najtrudniejsze miejsce do pokonania na szlaku Perci Akademików. Jest to 8 metrowa ściana, na która należy się wspiąć.

Na szczęście nie trzeba się niczego bać. Przejście jest zabezpieczone łańcuchem i sześcioma klamrami. 

Mimo, że znajduje się na wysokości ok. 1540 m n.p.m. to nie ma tutaj żadnej przepaści, a klamry są wystarczająco wielkie, żeby bezpiecznie i pewnie umieścić na nich swoje stopy.

Podsumowanie

Perć Akademików to idealne miejsce, w którym możemy sprawdzić naszą odporność na lęk związany ze wspinaczką górską. Mimo, że jest to najtrudniejszy szlak górski w Beskidach to jednak porównując go do szlaków Tatrzańskich nie jest tak bardzo wymagający. 

Jeżeli nigdy nie byliście na Babiej Górze lub nigdy nie zdobiliście jej podchodząc Percią Akademików, a macie w planach wspinaczkę po Tatrzańskich szlakach to powinniście tutaj zdobyć swoje pierwsze doświadczenie. 

To tutaj przekonacie się jak bardzo jesteście odporni na lęk wysokości oraz czy macie odpowiednie obuwie i odzież na takie trasy. 

Jeżeli Perć Akademików okazała się dla was za trudna to najprawdopodobniej Tatrzańskie szlaki nie są dla was najlepszym pomysłem.

Należy pamiętać, że szlak podczas zimy jest zamknięty.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.