Ocalone puszczyki wróciły do domu
——
Data Wydarzenia: październik.
Miejsce: Nadleśnictwo w Suchej Beskidzkiej.
——
Ptaki przechodziły rekonwalescencję od końca kwietnia tego roku. Wydarzył się wówczas wypadek w Leśnictwie Tarnawa – duży buk, w którym puszczyki miały swoją dziuplę, uderzyło o ziemię i rozpadło się na kawałki.
Odnaleziono łącznie cztery puszczyki, jednak jeden z nich nie przeżył upadku. Leśnicy z Nadleśnictwa Sucha zabrali pozostałe do Leśnego Pogotowia w Mikołowie. Tam odzyskały siły i uczyły się samodzielności.
Puszczyki to najczęściej spotykany gatunek sowy na terenie naszego kraju. Zazwyczaj samica składa od 2 do 6 jaj, przy czym już kilka dni po wykluciu się młodych zaczyna opuszczać potomstwo razem z samcem, by polować.
Młode są zależne od rodziców jeszcze przez jakiś czas po opuszczeniu gniazda, ale potrafią się sobą zająć. Pisklęta często spacerują po gałęziach, a kiedy przez przypadek spadną, umieją się wspiąć do dziupli dzięki ostrym szponom i silnym nogom.
Po kilku miesiącach w Leśnym Pogotowiu, na początku października trzy wyrośnięte puszczyki powróciły na łono natury, do rodzinnego lasu na terenie Nadleśnictwa Sucha.