Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Obiekty na Rynku w Cieszynie zostaną zabezpieczone

Piwnica pod Rynkiem - wielkie odkrycie archeologów

Data Wydarzenia: 25 października, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

Badania archeologiczne na Rynku w Cieszynie dobiegły końca. Od dłuższego czasu trwały rozmowy dotyczące ewentualnego wykorzystania odkrytych pomieszczeń. Jednak w dniu 25 października cieszyńskie władze miasta wydały oświadczenie o zabezpieczeniu odkopanych obiektów.

Pierwotnie planowano udostępnienie obiektów na Rynku w Cieszynie do zwiedzania przez turystów jeszcze w tym roku. Po dyskusji z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, archeologami z firmy INVICTUS prowadzącymi badania archeologiczne oraz historykami z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, władze miasta zadecydowały o zabezpieczeniu piwnic i pozostałości po dawnym ratuszu w celu zachowania odkrycia w jak najlepszym stanie do czasu ich ewentualnego wykorzystania. Rozmyślano o przysłonięciu obiektów szybą, ale zrezygnowano z tego pomysłu z powodu dużych kosztów i trudności w przeprowadzeniu takiego przedsięwzięcia.

Władze miasta zapewniają, że zabezpieczenie obiektów na Rynku w Cieszynie nie będzie wykonane na stałe, co pozwoli odsłonić odkopane pomieszczenie po zakończeniu wszystkich prac związanych z opracowywaniem niezbędnej dokumentacji. Zakończenie gromadzenia stosownych dokumentów potrwa około 2-3 lata. Dopiero po tym czasie możliwe będzie zejście do wnętrza piwnic w celach turystycznych.

fot. Muzeum Śląska Cieszyńskiego – FBCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.