Nielegalne zburzenie zabytkowej kamienicy - wielka afera w Bielsku

Nielegalne zburzenie zabytkowej kamienicy – wielka afera w Bielsku

Nielegalne zburzenie zabytkowej kamienicy - wielka afera w Bielsku

Data Wydarzenia: 13-16 maja, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

Wielka afera w Bielsku-Białej! Władze miasta doprowadziły do całkowitego zburzenia zabytkowej kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13, wpisanej do rejestru zabytków w grudniu ubiegłego roku przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomimo sprzeciwów i próśb ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz mieszkańców, kamienica została rozebrana z rozmysłem i premedytacją. Problem w tym, że rozbiórka zabytków jest nielegalna!

Nielegalne zburzenie zabytkowej kamienicy - wielka afera w Bielsku

Wszystko zaczęło się w piątek 13 maja, kiedy zaalarmowani mieszkańcy ul. Cyniarskiej donieśli o rozpoczęciu wyburzania jednej z zabytkowych kamienic w centrum. Na miejscu zjawili się przedstawiciele WUOZ, którzy upraszali się o zaprzestanie prac wyburzeniowych, jednak bez skutku. Budynek został całkowicie zburzony w rekordowym czasie – pozostała po nim tylko sterta gruzu.

Nielegalne zburzenie zabytkowej kamienicy - wielka afera w Bielsku

Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Władze miasta zleciły zburzenie zabytkowej kamienicy z powodu trwających prac modernizacyjnych na placu Wojska Polskiego i na ul. Cyniarskiej. Urząd Miasta Bielska-Białej zasłania się zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej oraz toczącym się postępowaniem dotyczącym odwołania się od wpisania kamienicy przy ul. Cyniarskiej do rejestru zabytków. Nie mniej jednak urzędnicy działali wbrew prawu, z rozmysłem ignorując sprzeciw WUOZ.

Sprawą zainteresował się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 16 maja na oficjalnej stronie rządowej przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków do dnia wydania ostatecznej decyzji w sprawie danego obiektu nie można go w żaden sposób zmieniać, nawet w przypadku posiadania pozwolenia na przebudowę czy wyburzenie. Za złamanie tego zakazu grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Co będzie dalej? Wielka afera zapewne znajdzie swój finał w sądzie.

fot. WUOZ Katowice
Bielsko

Bielsko Na Sygnale

Komentarze (1)

Tak to jest jak sie zyje w panstwie, gdzie sedziowie nie ponosza odpowiedzialnosci za swoje wyroki. Hala Jaworowa tez zostala przehandlowana przez sedziego.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.