Napis z XVIII wieku odkryty na zabytkowej plebanii w Bielsku-Białej

Napis z XVIII wieku na zabytkowej plebanii w Bielsku-Białej

Napis z XVIII wieku odkryty na zabytkowej plebanii w Bielsku-Białej

Data Wydarzenia: 13 sierpnia, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

Od blisko miesiąca trwa pierwszy etap remontu elewacji zewnętrznej przy budynku zabytkowej plebanii w parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W ostatnich dniach na placu robót dokonano niezwykłego odkrycia – przy oczyszczaniu ścian po poziomu pierwotnej cegły robotnicy odsłonili napis z XVIII wieku. Jego przeznaczenie jest na razie zagadką.

Odkryty napis jest swojego rodzaju niemiecką rymowanką, która w wolnym tłumaczeniu na język polski brzmi “Chociaż wokół jest tyle złego, nie zostawi mnie Bóg samego”. Jak dotąd nie wiadomo, z czyjej inicjatywy i w jakich okolicznościach zdecydowano się umieścić te słowa na budynku zabytkowej plebanii. Udało się jednak ustalić ich pochodzenie, które datuje się prawdopodobnie na XVIII wiek.

Napis z XVIII wieku odkryty na zabytkowej plebanii w Bielsku-Białej

Z kolei nad drzwiami bocznego wejścia znaleziono także krzyż równoramienny w ośmiokątnej tarczy. W tym przypadku trudno było ustalić, z jakiej epoki pochodzi. Oba znaleziska, napis i krzyż, do tej pory pozostawały ukryte pod dotychczasową elewacją. Być może w przyszłości uda się dowiedzieć czegoś więcej o historii ich powstania.

fot. Katedra BielskoBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.