Na Rynku w Cieszynie odkryto mury dawnego ratusza

Na Rynku w Cieszynie odkryto mury dawnego ratusza

Na Rynku w Cieszynie odkryto mury dawnego ratusza

Data Wydarzenia: 20 lipca, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

Sprawozdań z cieszyńskich badań archeologicznych ciąg dalszy. W ostatnim tygodniu grupie archeologów prowadzących prace na Rynku w Cieszynie udało się odsłonić najstarszą, średniowieczną warstwę bruku, która obfitowała w liczne znaleziska o charaterze historycznym – pośród najważniejszych odkryć wymienić trzeba przede wszystkim mury należące prawdopodobnie do dawnego ratusza.

Wspomniane mury odnaleziono w samym środku Rynku w Cieszynie, tuż przy fontannie miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu stał jeden lub kilka budynków wysokiej rangi charakterystycznch dla średniowiecznych mieszczan cieszyńskich – świadczy o tym m.in. szerokość fundamentów, ich centralne położenie, wapienna budowa czy układ dróg brukowanych wokół niego. Zdaniem archeologów można powiedzieć, że znalezionie mury należą prawdopodobnie do dawnego ratusza, który został wyburzony już w czasach średniowiecza, a jego relikty przysłonięto później brukiem.

Oprócz murów dawnego ratusza, do pozostałych znalezisk z Rynku w Cieszynie zaliczyć można także koleiny traktu komunikacyjnego z ul. Głębokiej do obecnej ul. Szersznika, a w nim liczne przedmioty w postaci podków, żelaznych ostróg, drobnej ceramiki, monet, fragmentów biżuterii i innych ozdób.

fot. Miasto Cieszyn – FB / PPS InvictusCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.