Mornele i siwerniaki w Babiogórskim Parku Narodowym

Mornele i siwerniaki w Babiogórskim Parku Narodowym

Mornele i siwerniaki w Babiogórskim Parku Narodowym

Data Wydarzenia: 30 maja, 2022;
Miejsce: Babiogórski Park Narodowy;

——

Ciekawostki ornitologiczne na Babiej Górze! W ostatnich dniach na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego udało się zaobserwować mornele i siwerniaki, czyli dwa gatunki zagrożonych ptaków wysokogórskich. W związku z tym opiekunowie parku zwracają szczególną uwagę turystów na poprawne zachowanie na szlakach.

Dla niezorientowanych, mornele i siwerniaki to niewielkiej wielkości ptaki, odpowiednio z rodziny sieweczkowatych i pliszkowatych. Oba te gatunki należą do grona zagrożonych ptaków wysokogórskich ze względu na małą liczebność, rozmnażanie z trudnych warunkach oraz występowanie tylko w rejonach Tatr, Babiej Góry i Karkonoszy. W Babiogórskim Parku Narodowym mornele i siwerniaki odbywają swoje lęgi. Z powodu wrażliwości ekologicznej największym zagrożeniem dla nich jest człowiek, w tym pozostawiane przez niego odpady.

Opiekunowie Babiogórskiego Parku Narodowego apelują, by w okresie lęgowym morneli i siwerniaków turyści nie schodzili z wyznaczonych szlaków, nie zostawali zbyt długo na polanach górskich i nie pozostawiali za sobą śmieci.

fot. BPNBielsko

Bielsko Na Sygnale

Komentarze (1)

Beskidomaniaczka

Mam prostą zasadę to co trafia do mojego plecaka to wraca ze mną do domu.

Mam osobną torbę na śmieci.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.