Muzeum "Stara Chałupa" serdecznie zaprasza na dni otwarte w ramach zadania "Spotkania z tradycją". W najbliższy weekend, czyli 28-29 sierpnia, zwiedzający muzeum "Stara Chałupa" w Milówce będą mieli okazję przekonać się, jak wyglądało życie górali w prawdziwym góralskim klepisku. Nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych - zobaczymy prezentację dawnych czynności wykonywanych w gospodarstwie, koncerty zespołów regionalnych, wystawy folkloru góralskiego oraz warsztaty artystyczne. Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 15:00. Dla szczęściarzy istnieje możliwość zgarnięcia nagrody w postaci nieodpłatnego zwiedzania. Program wydarzenia wygląda następująco: 28 sierpnia (sobota) - od godz. 15:00: prezentacje dawnych czynności w gospodarstwie góralskim: mielenie w żarnach, młócenie cepami, układanie ostrewki, pranie i maglowanie; degustacja potraw regionalnych; występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wierchy" z Milówki; 29 sierpnia (niedziela) - od godz. 15:00: prezentacje dawnych czynności w gospodarstwie góralskim: kiszenie kapusty, przędzenie wełny, wyszywanie; degustacja potraw regionalnych; występ Kapeli góralskiej; Dodatkowo, w trakcie trwania całej imprezy, dostępne będą ciekawe atrakcje, m.in. pokazy gry na instrumentach góralskich, pokazy garncarstwa milowieckiego, masek obrzędowych i rękodzieła ludowego, warsztaty z wykonywania papierowego klepoka oraz wystawy strojów górali żywieckich. To doskonała propozycja na miłe spędzenie końcówki letnich wakacji. Muzeum "Stara Chata" znajduje się wewnątrz dawnego, prawdopodobnie najstarszego klepiska góralskiego w Polsce, które wpisane jest do rejestru zabytków i należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Chata powstała w 1739 roku, a jej pierwszym właścicielem był miejscowy karczmarz, Piotr Gorel - dlatego przypuszcza się, że pierwotnie budynek spełniał rolę wiejskiej gospody. Prawo do domku przez lata przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu w 1992 r. pieczę nad nim przejęła gmina Milówka. Według miejscowej legendy w w tym miejscu nocowali królowie, Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski. Obecnie w muzeum odbywają się wystawy sztuki regionalnej i warsztaty tematyczne.

Milówka: Dni Otwarte w Muzeum Stara Chałupa

——

Data Wydarzenia: 28 sierpnia – 29 sierpnia.
Miejsce: Milówka, Muzeum Stara Chałupa.

——

Muzeum “Stara Chałupa” serdecznie zaprasza na dni otwarte w ramach zadania “Spotkania z tradycją”.

W najbliższy weekend, czyli 28-29 sierpnia, zwiedzający muzeum “Stara Chałupa” w Milówce będą mieli okazję przekonać się, jak wyglądało życie górali w prawdziwym góralskim klepisku.

Nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych – zobaczymy prezentację dawnych czynności wykonywanych w gospodarstwie, koncerty zespołów regionalnych, wystawy folkloru góralskiego oraz warsztaty artystyczne.

Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 15:00. Dla szczęściarzy istnieje możliwość zgarnięcia nagrody w postaci nieodpłatnego zwiedzania.

Harmonogram

Program wydarzenia wygląda następująco:

28 sierpnia (sobota) – od godz. 15:00:

  • prezentacje dawnych czynności w gospodarstwie góralskim: mielenie w żarnach, młócenie cepami, układanie ostrewki, pranie i maglowanie;
  • degustacja potraw regionalnych;
  • występ Zespołu Pieśni i Tańca “Wierchy” z Milówki;

29 sierpnia (niedziela) – od godz. 15:00:

  • prezentacje dawnych czynności w gospodarstwie góralskim: kiszenie kapusty, przędzenie wełny, wyszywanie;
  • degustacja potraw regionalnych;
  • występ Kapeli góralskiej;

Dodatkowo, w trakcie trwania całej imprezy, dostępne będą ciekawe atrakcje, m.in. pokazy gry na instrumentach góralskich, pokazy garncarstwa milowieckiego, masek obrzędowych i rękodzieła ludowego, warsztaty z wykonywania papierowego klepoka oraz wystawy strojów górali żywieckich.

Muzeum Stara Chałupa

Muzeum Stara Chałupa znajduje się wewnątrz dawnego, prawdopodobnie najstarszego klepiska góralskiego w Polsce, które wpisane jest do rejestru zabytków i należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Chata powstała w 1739 roku, a jej pierwszym właścicielem był miejscowy karczmarz, Piotr Gorel – dlatego przypuszcza się, że pierwotnie budynek spełniał rolę wiejskiej gospody.

Prawo do domku przez lata przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu w 1992 r. pieczę nad nim przejęła gmina Milówka.

Według miejscowej legendy w w tym miejscu nocowali królowie, Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski. Obecnie w muzeum odbywają się wystawy sztuki regionalnej i warsztaty tematyczne.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.