Kamienica Pod Żabami z Bielska-Białej okrzyknięta Modernizacją Roku 2021

Kamienica Pod Żabami z Bielska-Białej okrzyknięta Modernizacją Roku 2021

——

Data Wydarzenia: 22 wrzesień 2021;
Miejsce: Bielsko-Biała, Kamienica pod Żabami.

——

Podczas jubileuszowej 25 Gali Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano dwa miasta beskidzkie – Bielsko-Białą i Żywiec.

Kamienica Pod Żabami ulokowana na rogu Placu Wojska Polskiego przy ulicy Targowej w Bielsku-Białej została wybudowana w 1903 roku według projektu Emanuela Rosta Juniora. Zabytkowy obiekt posiada dekoracyjne wieżyczki oraz przepiękne płaskorzeźby owadów. Nad wejściem do środka znajdują się dwa posągi żab w postaci podobnej do ludzi, obie ubrane w smokingi – to właśnie im budowla zawdzięcza swoją uroczą nazwę. Przez ostatni rok budynek podlegał ścisłej renowacji.

Remonty ostatecznie zakończono, a efekt był powalający. Widocznie akcja zdobyła uznanie krytyków, ponieważ kamienica otrzymała wyjątkowy tytuł w kategorii Elewacje i Termorenowacje, z kolei miastu Bielsko-Biała, inicjatorowi prac konserwatorskich, przyznano honorową nagrodę Grand Prix 25-lecia Konkursu Modernizacja Roku i Budowla XXI wieku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie restauracji zabytków oraz infrastruktury drogowej.

Na koniec, tytuł Budowa XXI Wieku w kategorii Zdrowie przypadł niedawno otwartemu szpitalowi powiatowemu w Żywcu.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.