Mamo ja nie chcę wojny

Mamo ja nie chcę wojny! Przejmująca wystawa rysunków

Mamo ja nie chcę wojny

Data Wydarzenia: do 31 sierpnia, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

W bielskim oddziale Archiwum Państwowego otwarto nową wystawę rysunków dziecięcych pod nazwą Mamo, ja nie chcę wojny, która ma na celu ukazania sprzewicu wobec trwających na świecie działań wojennych. Na ekspozycji zaprezentowano przejmujące obrazki dzieci polskich i ukraińskich.

Mamo ja nie chcę wojny

Całe przedsięwzięcie jest wynikiem współpracy pomiędzy m. in. Archiwum Państwowym, Uniwersytetem im. T. Szewczenki w Kijowie oraz Uniwersytetem Warszawskim w ramach projektu archiwalnego 1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA. Na wystawie Mamo, ja nie chcę wojny porównano rysunki współczesnych dzieci ukraińskich związane z toczącą się obecnie wojną na Ukrainie z obrazkami dzieci polskich, które powstały w czasach okupacji niemieckiej w 1946 roku. Oba zestawy obrazów są zapisem traumatycznych doświadczeń, jakich doznali najmłodsi w wyniku działań wojennych. Tylko w taki sposób dzieci mogą wyrazić swój sprzeciw wobec wojny.

Mamo ja nie chcę wojny

Przejmująca wystawa Mamo, ja nie chcę wojny będzie dostępna w bielskim oddziale Archiwum Państwowego do końca sierpnia. Ogółem ekspozycja zostanie zaprezentowana w aż 27 miastach w całej Polsce.

fot. UM Bielsko-Biała / Jacek KachelBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.