Cieńków: Jesienne Barwy Beskidów w Czerni i Bieli
W dzisiejszym blogu pokażemy Wam jak wygląda jesień w Beskidach w fotografii czarno-białej.
Fotografia czarno-biała pobudza naszą wyobraźnię i kreatywność.
Z jednej strony pozwala się skoncentrować na temacie zdjęcia, nie rozpraszając kolorami, a z drugiej strony próbuje zachęca naszą wyobraźnię do przedstawienia czerni i bieli w kolorach. To właśnie wtedy wracają nasze wspomnienia z jesiennych, górskich wędrówek lub zaczynamy sobie wyobrażać przedstawiony świat na żywo.
Niestety fotografia czarno-biała nie należy do najłatwiejszych. W tej odmianie fotografii najważniejszy jest temat zdjęcia.
To on gra główną rolę, dlatego fotograf musi się skoncentrować na kompozycji zdjęcia, która będzie prowadziła widza do głównego tematu.
W fotografii czarno-białej wszystkie braki w kompozycji lub złym doborze kadru szybko są wyłapywane przez oko oglądającego.
Dlatego w fotografii czarno-białej mamy bardzo dobre zdjęcia lub bardzo słabe.
Kolorową fotografią można bardzo łatwo zakryć niedociągnięcia w warsztacie fotograficznym, podbijając barwę zdjęcia w tzw. postprodukcji.
Wtedy nasze oko będzie się zachwycało pięknymi kolorami zdjęcia, a nie jego tematem.
Dla spróbowania swoich sił w czarno-białej fotografii krajobrazowej, idealnym miejscem jest Cieńków. Tutaj można znaleść naprawdę sporo ładnych kadrów, z ciekawymi liniami wiodącymi do mocnych punktów w kompozycji 1 / 3 kadru.
Dodatkowo idealna sytuacje mamy, kiedy pogoda jest słoneczna z ogromnymi białymi chmurami, które będą wypełniać nasz kadr na niebie – wtedy wybieramy kompozycje 1 / 3 kadru z dominacją nieba.
Jeżeli nie ma pięknych chmur to warto wybierać kompozycje 1 / 3 kadru bez dominacji nieba – które jest wtedy porostu nudne.
Zapraszamy do naszej galerii, czekamy na wasze komentarze.