Jaki Kolor Szlaku Wybrać

Beskidy: Sprawdź co oznaczają poszczególne kolory szlaków

Oznaczenia Szlaków

Dzisiaj zajmiemy się kolorami szlaków górskich, a dokładniej pieszymi szlakami górskimi, które zostały wyznaczone przez PTTK.

Warto przypomnieć, że w Beskidach oprócz pieszych szlaków górskich będziemy mieli również okazję zobaczyć szlaki narciarskie, szlaki rowerowe oraz szlaki konne.

Większość turystów wyruszających w beskidzkie piesze wędrówki jest przyzwyczajona do narciarskich oznaczeń szlaków. Jest to niestety błędne podejście.

Narciarskie oznaczenia szlaków dotyczą stopnia trudności. W pieszych szlakach turystycznych PTTK nie wyróżniamy stopnia trudności.

Piesze szlaki turystyczne dzielimy na szlaki dojściowe oraz szlaki łącznikowe.

Szlakiem dojściowym jest szlak, który od swojego początku prowadzi do głównego celu wędrówki.

Szlakiem łącznikowy jest szlak, który łączy ze sobą szlaki dojściowe.

Kolory szlaków

W oznaczeniach górskich szlaków PTTK wyróżniamy 5 kolorów: czarny, czerwony, niebieski, zielony i żółty. Każdy kolor ma swoje własne znaczenie, które warto poznać przed wyruszeniem w teren.

Czarny Szlak

Kolor czarny oznacza po prostu najkrótszą drogę. Dlatego jeżeli zależy Ci na jak najkrótszym czasie wędrówki to zaplanuj ją wzdłuż szlaku koloru czarnego.

Warto dobrze zaplanować taką trasę przed wyjściem w Beskidy. Szlak czarny jest mało widokowy, a przez to mało uczęszczany przez turystów, a przy złych warunkach atmosferycznych łatwiej zgubić drogę wśród leśnych zarośli.

Szlak czarny nie jest szlakiem łącznikowym. Jest to szlak dojściowy.

Czerwony Szlak

Kolor czerwony w Beskidach oznacza Główny Szlak Beskidzki (tzw. GSB), który zaczyna się w Beskidzie Śląskim, a kończy się w Bieszczadach.

Szlak koloru czerwonego jest najbardziej znanym i najbardziej uczęszczanym szlakiem. Warto go wybrać jeżeli nie znasz danego terenu. Jeżeli się zgubisz w rejonie szlaku czerwonego to napewno szybko odnajdziesz drogę powrotną widząc lub słysząc innych turystów.

Szlak koloru czerwonego należy również do najbardziej widokowych szlaków w Beskidach.

Jest to szlak dojściowy.

Niebieski Szlak

Jest drugim najważniejszym szlakiem górskim. Trasa jest spokojna, przechodzi w dużej mierze terenem zalesionym, w którym widok jest ograniczony drzewami.

Na szlaku znajdziemy mniej turystów oraz więcej ciszy. Szlak koloru niebieskiego nie jest szlakiem łącznikowym. Jest szlakiem dojściowym.

Zielony Szlak

Kolor zielony jest dla turystów, którzy szukają tras z punktami widokowymi lub innymi ciekawostkami znajdującymi się w danym rejonie.

Wybierając ten szlak poznasz ciekawą historię danego miejsca. Napotkasz na nim kapliczki, źródła wody, punkty widokowe oraz inne charakterystyczne rzeczy, które warto zobaczyć.

Jest to również szlak łącznikowy dlatego przed wyjściem w góry dokładnie zaplanuj przebieg wędrówki.

Żółty Szlak

Szlak koloru żółtego to najkrótszy łącznik pomiędzy szlakami. Nie wiedzie ani trasą widokową ani trasą z charakterystycznymi punktami, które warto odwiedzić w danym rejonie.

Jego głównym zdaniem jest łączenie dwóch szlaków w jak najkrótszym dystansie.

Szlak żółty zazwyczaj oznacza drogę pod większym kątem nachylenia. Dlatego dobrze się zastanów czy chcesz pójść na skróty, kiedy na szlaku jest lód lub śliskie błoto.

Podążając szlakami łącznikowymi należy dobrze zaplanować wędrówkę przed wyjściem w góry.

Warto wiedzieć

Kolor szlaku

Warto wiedzieć, że oznaczenia szlaków PTTK znajdują się od siebie w odległości ok. 200m.

Kropka w kolorze szlaku na białym tle oznacza jego początek.

“Prosta” Strzałka oznacza natychmiastową zmianę kierunku szlaku.

Znak skrętu to inaczej “złamana” strzałka pod kątem 90 lub 135 stopni. Zaraz za tym znakiem powinno się pojawić kolejne oznaczenie szlaku mające na celu potwierdzić, że zmierzasz w dobrym kierunku.

Na szlakach możesz również spotkać inne oznaczenia takie jak źródło wody lub punkt widokowy.

Pamiętaj, żeby każda wędrówkę górską dobrze zaplanować. Szczególnie jeżeli zamierzasz używać szlaków łącznikowych, na których jest najłatwiej o pomyłkę.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (5)

ciekawy artykuł. Zawsze myślałam, że nie ma różnicy między szlakami narciarskimi i pieszymi.

najlepsi są ci instagramowicze co pytają czy idą dobrą drogą ma szczyt 🙂 Zawsze im mówie, że jak idą pod górę to idą na szczyt 🙂

Jejku najgorsi są ludzie, którzy chcą iść trasy po 20-30km i nie znają szlaku. Często muszą zawracać i zaczyna im orzybywać dodatkowych km a sił brakować.

Ulka jak jest średnio oznaczony to każdy może zabłądzić, szczególnie w rejonach przecinek albo gdzie sporo drzew jest przewróconych (Polica).

W końcu wyjaśniło się, dlaczego niektórzy ludzie próbowali łączyć kolor szlaku z jego trudnością, co mnie zawsze dziwiło.

A co do kolorów szlaków pieszych, warto wspomnieć, że wypisane tu cechy są ogólnie prawdziwe, ale bywają odstępstwa. Główna zasadą jest to, aby szlaki jednego koloru nie krzyżowały się. Jeśli zatem z jednego miejsca wychodzą np. trzy drogi do punktów widokowych, to co najmniej jedna nie będzie znakowana zielono, mimo opisanej reguły.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.