Jak zaplanować zimową wędrówkę

Na Beskidzkim Szlaku: Jak zaplanować zimową wędrówkę

Zima już zapasem dlatego czas zacząć przygotowania do zimowych wędrówek po beskidzkich szlakach.

W zeszłym roku przez sytuację pandemiczną wielu turystów wybrało ten rodzaj spędzania wolnego czasu. Niestety bardzo często wyruszali na zimowe szlaki kompletnie nieprzygotowani co kończyło się licznymi kontuzjami.

Razem z nami dowiesz się jak uprawiać pieszą, zimową turystykę w bezpieczny sposób.

Licz siły na zamiary

Jeżeli zaczynasz przygodę z zimową turystyką to licz swoje siły na zamiary. Chodzenie po zasypanych śniegiem szlakach, bardzo często oblodzonych nie jest tak łatwe jak było to letnią porą.

Musisz się przygotować na większy wysiłek fizyczny. Śnieg utrudnia sprawne poruszanie się po szlaku, łatwiej się męczymy i potrzebujemy więcej energii.

Również czas takiej wędrówki się wydłuża. Trasa pokonywana zimą może być nawet dwa razy dłuższa niż to było latem, wiosną lub jesienią.

Naszym zdaniem podstawą to bezpieczeństwo w górach. W poprzednim artykule opisaliśmy co powinien zawierać nasz plecak podczas zimowej wyprawy. Jeżeli jeszcze go nie przeczytałeś to warto to zrobić.

Jak poprzednio przypominamy o Ratownikach GOPR, przed wyjściem w góry upewnij się, że w telefonie masz numer telefonu 985 lub 601 100 300.

Również warto zainstalować aplikację RATUNEK.

Ratownicy GOPR zawsze Ci pomogą, kiedy znajdziesz się w kryzysowej sytuacji. 

Jeżeli czujesz strach, zagrożenie zdrowia lub życia to powinieneś zawiadomić GOPR. Pomoc ratowników jest bezpłatna, nie grozi żadnymi sankcjami.

Jak wybrać trasę

Jeżeli jest to nasz pierwszy raz zimą w górach to powinniśmy wybrać trasę, która jest nam bardzo dobrze znana z letnich wędrówek.

Nawigowanie podczas opadów śniegu, zawieruchy jest bardzo trudne, dlatego znajomość trasy okażę się bardzo pomocna.

Trasa również powinna być stosunkowo krótka. Polecamy wybieranie tras do 2h w jedną stronę. Zimą czas wędrówki może się wydłużyć nawet i dwukrotnie.

Dodatkowo na trasie powinno znajdować się schronisko, w którym można się ogrzać oraz zjeść ciepły posiłek, a nawet i przenocować podczas załamania pogody.

Gdzie w Beskidy

Idealnym rozwiązanie na pierwsze przygody z zimowymi szlakami jest Beskid Śląski. Jest tutaj odpowiednia ilość łatwych szlaków. Na większości z nich znajdują się Schroniska PTTK lub stacje narciarskie.

Również Beskid Śląski jest najczęściej odwiedzany przez turystów więc na szlaku zawsze się znajdzie osoba, która może udzielić pomocy w krytycznej sytuacji.

Pierwszy Zimowy Sezon w Beskidach

Na pierwszy sezon z zimowymi wędrówkami polecamy takie miejsca jak:

Cieńków

Szlak na Cieńków prowadzi utwardzoną drogą asfaltową. Na szczycie znajduje się zaplecze gastronomiczne, a dodatkowo można się wybrać na wędrówkę w stronę Cieńkowa Wyżniego lub w stronę Skoczni im. Adama Małysza.

Chata Grabowa – Szlak Utopca

Szlak Utopca z Brenny również w większości prowadzi utwardzoną drogą asfaltową. Dodatkowo z Chaty Grabowej można się wrócić i pójść w stronę Starego Gronia, na którym znajduje się wieża widokowa.

W Chacie Grabowej jest punkt gastronomiczny.

Mała Czantoria – Poniwiec

Polecamy szlak turystyczny spod Hotelu Poniwiec w stronę Małej Czantorii. Szlak jest stosunkowo łatwy. Z Małej Czantorii można zawrócić na stację narciarską Poniwiec, gdzie znajduje się punkt gastronomiczny.

Wielka Czantoria

Jeżeli masz dobrą kondycję to polecamy szlak czerwony na Wielką Czantorię. Szlak jest bardzo wymagający jednak wiedzie wzdłuż stoku narciarskiego. Nie ma możliwości na zabłądzenie nawet podczas załamania pogody, a w sytuacji krytycznej zawsze ktoś się znajdzie do pomocy.

Na szlaku znajduję się liczne punkty gastronomiczne, a jak nie będziemy mieli sił na powrót to możemy skorzystać z wyciągu narciarskiego. 

Podsumowanie

Przed planowaniem trasy przeczytaj nasz artykuł na temat wyposażenia plecaka. Bez odpowiedniego ekwipunku wyjście zimą na szlak jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

Pamiętaj o numerach telefonu GOPR: 985 lub 601 100.

Dodatkowo możesz zainstalować na smartfon aplikację RATUNEK.

Beskidy zimą są piękne, ale nie są tak łatwe jak podczas letniej wędrówki. Zimową porą to zupełnie inne góry, bardziej wymagające, bardziej niebezpieczne.

Komentarze (1)

Beskidzki Turysta

Dodałbym, że zawsze przed wyjściem w góry należy o tym powiadomić rodzinę oraz podać przybliżony czas powrotu

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.