Jak przygotować się do Zimy w Beskidach - Plecak

Plecak: Jak przygotować się do zimy w Beskidach

Już za niedługo za naszymi oknami pojawią się pierwsze opady śniegu. To idealny czas, żeby wybrać się na wędrówkę w Beskidy.

Zimą Beskid Śląski jest przepiękny, a do tego stosunkowo łatwy na pierwsze zimowe wędrówki po górach.

Niestety chodząc po beskidzkich szlakach bardzo często spotykamy ludzi kompletnie nie przygotowanych. 

Latem wyjście w Beskid Śląski bez odpowiedniego przygotowania w najgorszym razie skończy się przemoknięciem, głodem, odwodnieniem lub wyziębieniem. Podczas załamania pogody będziemy mogli stosunkowo szybko zawrócić ze szlaku lub znaleść schronisko.

Natomiast zimą już podczas załamania pogody oprócz bardzo niskiej temperatury dochodzi również ograniczenie widoczności. Szlaki są w mgnieniu oka zasypywane przez wiatr ze śniegiem. Bardzo łatwo stracić orientacje i zgubić kierunek.

Wtedy wszystko zależy od tego jak dobrze przygotowaliśmy się do wędrówki. 

GOPR – Pamiętaj!

Zawsze przed wyjściem w Beskidy sprawdź czy masz zapisany numer ratunkowy GOPR: 985 lub 601 100 300.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie na smartfona aplikacji RATUNEK.

Wezwanie na pomoc ratowników GOPR jest bezpłatne, nie grozi żadnymi sankcjami, a może uratować twoje zdrowie i życie.

Wyposażenie Plecaka

Każda zimowa przygoda powinna się zacząć jeszcze w domu od przygotowania wyposażenia plecaka. 

Najlepszym wyborem jest plecak ok. 30L. Plecak powinien posiadać nieprzemakalną powłokę lub nieprzemakalny pokrowiec. Można również zaimpregnować plecak środkiem hydrofobowym – jednorazowo spełni swoje zadanie.

Apteczka

Jedną z najważniejszych rzeczy, która powinna się znaleść w plecaku jest apteczka pierwszej pomocy.

Na zimowe wyprawy w naszej apteczce znajduje się: 

  • koce NRC (zazwyczaj dwa), którymi można się okryć lub przygotować z nich schronienie;
  • kilka sztuk kompresów na rany;
  • przygotowany 1m kawałek pozwijanej taśmy duck tape – oprócz roli plastra można ją wykorzystać w innych sytuacjach;
  • mała latarka – zapasowe źródło światła zimą to podstawa;
  • kilka ogrzewaczy termicznych do ciała – pomogą nam utrzymać temperaturę ciała, kiedy nie możemy kontynuować wędrówki;
  • dwa żele energetyczne – idealne źródło energii w krytycznej sytuacji;
  • gwizdek – podczas załamania pogody, słabej widoczności będzie nas słychać z daleka;
  • krzesiwo – na wszelki wypadek;
  • malutki nóż lub scyzoryk;

Tak przygotowana apteczka zawsze powinna być w naszym plecaku. Wyposażenie apteczki powinno być używane tylko wtedy, kiedy spotka nas kryzysowa sytuacja. W innych przypadkach nie powinniśmy korzystać z jej wyposażenia.

Podstawowe Źródło Światła

Oprócz apteczki zawsze zabieramy ze sobą podstawowe źródło światła jakim jest czołówka. Nie ważne czy wychodzimy rano w góry czy późniejszą porą. 

W górach zimą zmrok zapada szybciej, a nigdy nie możemy być pewni czasu zaplanowanej wędrówki. Podczas złych warunków atmosferycznych czas wędrówki może się wydłużyć nawet i dwukrotnie.

Dobrze też mieć przy sobie zapasowe baterie, które będziemy trzymać w kurtce chroniąc je przed zimnem. Baterie tracą energię w niskiej temperaturze.

Koc NRC

Podstawowym wyposażeniem plecaka powinien być także koc NRC. Powinien się tam znaleść niezależnie od wyposażenia apteczki. Bardzo często wykorzystujemy koc NRC podczas fotografii lub podczas odpoczynku – wtedy, kiedy się nie poruszamy, a nasz organizm zaczyna się wychładzać.

Ogrzewacze Termiczne

Również podstawowym wyposażenie są dla nas ogrzewacze termiczne. 

Oprócz wyposażenia w apteczce, dodatkowe ogrzewacze znajdują się w naszym plecaku. Bardzo często je wykorzystujemy podczas mroźnej wędrówki, kiedy pogodą jest naprawdę zła, a profesjonalna odzież outdoorowa nie jest wystarczająco dość dobra, żeby zapewnić nam komfort cieplny.

Prowiant

W naszym plecaku zawsze znajduję się termos z ciepła, słodką herbatą, która jest doskonałym źródłem ciepła i energii. Dodatkowo mamy ze sobą słodkie batoniki oraz żele energetyczne.

W niskiej temperaturze suchy prowiant taki jak chleb czy bułka porostu zamarzają. Łatwiej jest ogrzać batonik / żel energetyczny ciepłem naszego ciała niż kanapkę.

Zapasowe Rękawiczki

Podczas zimowej wyprawy bardzo często dochodzi do przemoczenia rękawiczek dlatego w plecaku mamy zapasową parę tzw. “eskimosków” – rękawiczek z jednym placem, które bardzo łatwo nałożyć na dłonie nawet wtedy, kiedy są zmarznięte z ograniczonym czuciem.

Takie rękawiczki bardzo szybko pozwolą nam rozgrzać wyziębione palce i przywrócić w nich odpowiednie krążenie krwi.

Kurtka Puchowa

Nie wyobrażamy sobie zimowej przygody bez kurtki puchowej. Podczas wędrówki zawsze ją mamy w plecaku, a w czasie odpoczynku zawsze ją zakładamy.

Puchowa kurtka doskonale się kompresuje, zajmując mało miejsca w plecaku. Należy pamiętać, że po jej wyciągnięciu trzeba chwilę odczekać, żeby “zgnieciony” puch mógł nabrać swojej objętości i właściwości termicznych.

Raczki

Bez raczków turystycznych nie wyruszamy na szlak. Zakładamy je tylko wtedy, kiedy szlak jest oblodzony. Podczas oblodzenia bez raczków turystycznych wędrówka jest niemożliwa lub bardzo niebezpieczna.

Rączki turystyczne są bardzo lekkie, łatwe w założeniu i pasują do większości butów – nawet tych, w których chodzi się na codzień po mieście.

Nawigacja GPS lub Kompas

Podczas załamania pogody, widoczność spada niemalże do zera. Praktycznie nie ma możliwości poruszania się po szlaku, ślady są zasypywane przez śnieg, ciężko wypatrzeć oznaczeń szlaku na drzewach.

Dlatego naszym podstawowym wyposażeniem jest turystyczna nawigacja GPS. Taka nawigacja działa w każdych warunkach i jest praktycznie niezawodna – należy pamiętać o zapasowych bateriach.

Można również nawigować za pomocą kompasu – przed wyjściem na szlak upewnij się z jakiego kierunku wyruszasz w góry, żeby wiedzieć jak wrócić z powrotem.

Podsumowania

Tak przygotowany plecak zapewni nam podstawowe bezpieczeństwo podczas zimowej wędrówki. Wyruszanie bez plecaka jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne nawet jak wyruszasz szlakiem, który bardzo dobrze znasz.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której uznasz, że się zgubiłeś lub coś ci się stało bez wahania skontaktuj się z ratownikami GOPR.

Ratownicy to profesjonaliści, którzy koncentrują się na wykonaniu zadania, którym jest pomoc i ratunek. 

Zawsze możesz na nich liczyć, kiedy czujesz zagrożenie zdrowia lub życia nawet jeżeli nic poważnego się nie stało.

GOPR: 985 lub 601 100 300.

Komentarze (3)

ciekawy artykuł, ciekawe wyposażenie apteczki można powiedzieć, że bushcraftowe podejście do tematu

czekam na kolejne artykuly

bez przesady nikomu się to nie przyda

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.