Jak prawidłowo dobrać warstwy odzieży?


Zima w Beskidach: Jak prawidłowo dobrać warstwy odzieży?

Po artykułach na temat ekwipunku i bezpieczeństwa na szlaku, przyszedł czas na artykuł związany z prawidłowym doborem warstw odzieży na wędrówkę po Beskidach.

Każdy z nas zaczynając przygodę z Beskidami, miał problem z właściwym dobraniem odzieży do warunków panujących na szlaku. Nie jest to łatwe zadanie ponieważ warunki mogą się zmienić, w każdej chwili i zawsze powinniśmy być do tego przygotowani. 

Dodatkowo nieprawidłowo dobrana odzież może spowodować, że nasz organizm nie będzie w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła jakie jest generowane podczas aktywności fizycznej w górach. Skończy się to przemoczeniem odzieży i wyziębieniem organizmu.

Odzież bawełniana

Pierwszą zasadą jaką powinniśmy się kierować podczas wyboru odzieży to odrzucenie bawełny. Bawełna kojarzy się z delikatnym materiałem, oddychającym, a do tego wygodnym. Niestety bawełna oprócz tych zalet ma jedną podstawową wadę jaką jest zatrzymywanie wilgoci.

Inaczej mówiąc jak raz przemoczymy bawełnę to już jej nie wysuszymy na szlaku. Mokra odzież zakończy się wyziębieniem naszego organizmu i stratą energii potrzebnej do dalszej wędrówki.

Dlatego staramy się unikać bawełny – w tym bielizny bawełnianej.

Odzież wełniana

Odzież wełniana, a szczególnie ta wykonana z wełny merino, która pochodzi od polskich owiec jest najlepszym rozwiązaniem. Wełna marino tak jak bawełna chroni nas przed zimnem, jest wygodna, oddychająca, a do tego odprowadza ciepło na zewnątrz.

W odzieży wełnianej nie doprowadzimy do przegrzania organizmu. Taka odzież, ma doskonałe właściwości termoaktywne, a co za tym idzie wysoką zdolność do szybkiego schnięcia.

Dlatego wełnę merino używany w naszej pierwszej warstwie jaką jest bielizna. Warto również mieć skarpety z wełny merino.

Odzież z poliestru

Wełnę merino można bez problemu zastąpić odzieżą z poliestru. 

Wielu z nas poliester kojarzy się ze sztucznym materiałem, który nie przepuszcza powietrza. Prawda jest zupełnie inna – poliester jest materiałem, który ma doskonałe właściwości termoaktywne, a do tego jest bardzo elastyczny. 

Odzież wykonana z poliestru jest bardzo wygodna, lekka i ma idealne właściwości potrzebne podczas górskiej aktywności.

Odzież z poliestru powinna być naszą pierwszą warstwą – tak jak wełna merino. Jest produktem zastępczym wełny merino.

Pozostałe materiały

Oprócz wełny merino i poliestru na rynku są dostępne inne materiały z świetnymi właściwościami termoaktywnymi. Praktycznie, każdy producent odzieży outdoorowej ma własny materiał do swoich ubrań.

Każdy z tych materiałów będzie się dobrze sprawdzał w Beskidach. Oczywiście cena będzie tutaj odgrywała najważniejsza rolę. Im lepszy materiał tym jego cena będzie wyższa. 

Warto jednak dodać, że w Beskidach nie zawsze potrzebujemy odzieży z najwyższej półki cenowej. Spokojnie możemy się rozejrzeć za czymś tańszym, ale z grupy odzieży outdoorowej – a nie miejskiej. Odzież miejska kompletnie nie sprawdzi się na szlaku.

Warstwy Odzieży

Przy doborze odzieży należy pamiętać o odpowiednim doborze warstw. Idealnie dobrana odzież w Beskidach to taka, która składa się z 3 lub nawet 4 warstw. 

Najważniejszą warstwą jest bielizna termoaktywna. Jeżeli będziemy mieć bieliznę z bawełny lub z innego nie termoaktywnego materiału to pozostałe warstwy nawet dobrze dobrane nie będą spełniały swoich zadań.

Źle dobrana bielizna termoaktywna będzie miała wpływa nawet na ostatnią naszą warstwę odzieży. Należy o tym pamiętać.

Na bieliznę termoaktywną zakładamy warstwę ocieplająca. Mogą to być wszelkiego rodzaju polary lub bluzy termoaktywne. To już zależy od prywatnych preferencji czy lubimy mieć odzież z zamkiem czy bez niego. 

Również należy pamiętać o tym, żeby ta warstwa nie była wykonana z bawełny. 

Warstwa ocieplająca może się składać z kilku takich samych warstw. Czasami nazywamy je warstwą “docieplającą”. 

W warunkach zimowych, kiedy temperatura jest bardzo niska możemy założyć bluzę termoaktywną, a na nią polar lub dwa polary.

Zimą warstwą docieplającą będzie również kurtka puchowa. Na kurtkę puchową powinna zawsze trafić kolejna warstwa, która będzie nas chronić przed wiatrem i wilgocią. Puch traci swoje właściwości podczas kontaktu z wodą. Również nie sprawdzi się przy mocnym wietrze.

Dlatego ostatnia warstwa powinna być wodoodporna i wiatroodporna. Powinna być jak najcieńsza. Ta warstwa nas nie dociepla tylko chroni przed wilgocią i wiatrem. Idealnie sprawdzi się tutaj odzież membranowa. Większość producentów odzieży ma swoją własną membranę.

Podsumowanie

Podsumowując, najważniejszą zasadą jest unikanie odzieży wykonanej z bawełny. Odzież wykonana z bawełny świetnie się sprawdzi w warunkach miejskich. Niestety na szlaku kompletnie nas zawiedzie.

Wybieramy zawsze materiał termoaktywny. Taki materiał jest kolejną warstwą naszej skóry. Będzie oddychał, będzie regulował temperaturę naszego ciała. Również będzie się razem z nami pocić. Natomiast nie straci właściwości termoaktywnych. Będzie zawsze utrzymywał odpowiednią temperaturę naszego ciała.

Idealnie dobrana odzież to taka, która składa się z 3 warstw:

  • Warstwa bielizny termoaktywnej;
  • Warstwa ocieplająca;
  • Warstwa chroniąca przed wiatrem i wilgocią;

W warunkach zimowych do warstwy ocieplającej dochodzi jeszcze jedna warstwa “docieplająca”. Może się ona składać z kolejnych 2 – 3 warstw. Wszystko zależy od temperatury powietrza.

Odzież outdoorowa w Beskidy nie musi być z najwyższej półki cenowej. Dobrze dobrane warstwy tańszej odzieży sprawdzą się również bardzo dobrze na beskidzkim szlaku.

Zazwyczaj te tańsze materiały będą miały mniejszą zdolność do kompresji – będą zajmowały więcej miejsca w naszym plecaku, prawdopodobnie będą również cięższe oraz będą posiadały gorsze właściwości termoaktywne, ale sprawdzą się równie dobrze podczas wędrówek po Beskidach.

W zimowych warunkach nie powinno się wychodzić na szlak w odzieży miejskiej. Najprawdopodobniej skończy się to wyziębieniem organizmu oraz niepotrzebną utratą energii. 

Zapraszamy do komentowania naszego artykułu.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.