XIX Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki

Bielsko-Biała: 9. FotoArt Festival im. Andrzeja Baturo

——

Data Wydarzenia: 8 październik, godzina 8:00.
Miejsce: Istebna.

——

Już po raz dziewiętnasty zorganizowano zawody w wędrówkach po górach pod patronatem Cecylii Kukuczki, żony słynnego alpinisty. Wbrew przyjętej nazwie, impreza ma głównie charakter rekreacyjny i ma na celu oddanie hołdu dokonaniom polskiego himalaisty.

Z tego powodu zaproszeni są wszyscy entuzjaści zdrowego ruchu, w tym rodziny z dziećmi – w programie nie zabraknie konkursów wiedzy, pokazów ratowniczych i innych atrakcji.

Wydarzenie odbędzie się 8 października o godzinie 08:00 w Istebnej, skąd biorący udział przejdą na określone punkty startowe. Meta znajduje się w Amfiteatrze “Pod Skocznią”.

Harmonogram imprezy:

 • 08:00 – 09:00:
  • zebranie się uczestników rajdu, spotkanie z przewodnikiem w punktach startowych, wyjście na trasy, start zawodów;
  • spotkanie z Cecylią Kukuczką w Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki;
 • 12:00 – 13:00:
  • zakończenie rajdu;
  • Amfiteatr “Pod Skocznią” w Istebnej – pokazy ratownictwa GOPR, konkursy i występy indywidualne, gry i zabawy na świeżym powietrzu;
 • 14:30 – wręczenie nagród i uroczyste podsumowanie rajdu;
 • 15:00 – złożenie wiązanki pod pamiątkową tablicą Jerzego Kukuczki;

Dzięki corocznemu rajdowi górskiemu okoliczni mieszkańcy czczą pamięć tragicznie zmarłego alpinisty, Jerzego Kukuczki. Był on bowiem jednym z nich, beskidzkim góralem – jego rodzina wywodziła się właśnie z Istebnej.

Zasłynął jako drugi człowiek na ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli łącznie 14 szczytów, każdy o wysokości ponad 8 tysięcy metrów, w rekordowym czasie niespełna ośmiu lat (dla porównania, pierwszy alpinista i zdobywca tego tytułu próbował szczęścia ponad szesnaście lat).

Właśnie dlatego, nasz polski taternik uznawany jest wciąż za jednego z najwybitniejszych himalaistów. Za swoje osiągnięcia otrzymał srebrny Order Olimpijski na igrzyskach w Calgary w 1988 roku.

Niestety, jego kariera zakończyła się przedwcześnie. Tragiczny wypadek w dniu 24 października 1989 roku na ośmiotysięczniku Lhotse spowodował, że Kukuczka spadł w dwukilometrową przepaść i ślad po nim zaginął. Według oficjalnej wersji pochowano go w lodowej szczelinie w pobliżu miejsca upadku.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.