Grzyby, które leczą - uzdrawiająca moc borowika

Grzyby, które leczą – uzdrawiająca moc borowika

Badania dowiodły, że spożywanie grzybów, a zwłaszcza borowików, wspomaga walkę z depresją.

Naukowcy z Penn State College of Medicine w Ameryce w latach 2005-2016 przeprowadzili serię testów opartych na tysiącach danych. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na wystawienie tezy o tym, że jedzenie grzybów przez osoby badane spowodowało zmniejszenie częstotliwości zachorowań na depresję.

Jak to możliwe? Badacze wyjaśnili swoje odkrycie obecnością w grzybach pożytecznych dla ludzi substancji bioaktywnych. Potas, witamina B12, a także przeciwutleniacze, szczególnie L-ergotioneina, mają likwidować nadmiar wolnych rodników, czyli toksycznych produktów przemiany materii, a to powoduje zmniejszenie ryzyka wielu chorób, w tym również psychicznych. Według naukowców te związki chemiczne redukują występowanie stanów lękowych, które stanowią jeden z głównych objawów depresji.

Jak się okazało, najwięcej L-ergotioneiny posiadają borowiki szlachetne. Co więcej, w popularnie nazywanych prawdziwkach występuje ona w najłatwiej przyswajalnej postaci.

Tak się składa, że w Polsce borowiki najchętniej wyrastają w górskich lasach, a ostatnimi czasy zaczęły rosnąć nawet w pobliżu wielkich miast, np. Bielsko-Białej. Grzybiarzy chętnych do zbioru prawdziwków zapraszamy zatem do Bielska i pozostałej części Beskidów.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.