Gmina Wisła właścicielem domu rodzinnego Jerzego Pilcha
Data Wydarzenia: 6 kwietnia, 2022;
Miejsce: Wisła;
——
W dniu 5 kwietnia doszło do transakcji mającej duże znaczenie dla mieszkańców okolic Wisły. Gmina Wisła wykupiła dom jednorodzinny, w którym wychował się Jerzy Pilch, rodowity wiślanin, uznany polski pisarz, publicysta i scenograf, za zawrotną kwotę 700 tysięcy złotych. Umowę kupna budynku podpisali Burmistrz Miasta Wisła oraz córka artysty, Magdalena Bielska.
Była właścicielka domu przekazała gminie posiadłość razem z dużą ilością pamiątek po Jerzym Pilchu. Przed sprzedażą pokazała wnętrza pomieszczeń, w tym gabinet, w którym jej ojciec tworzył w trakcie pobytu w Wiśle. Ponadto przedstawiła ogromną ilość zdjęć, zdobytych nagród literackich i rzeczy osobistych zmarłego w 2020 roku pisarza.
Burmistrz Miasta Wisła zapowiedział, że budynek zostanie przekształcony na dom kultury poświęcony osobie Jerzego Pilcha. W nowym ośrodku kulturalnym w mieście będą odbywały się spotkania artystów, kameralne koncerty czy wystawy muzealne dotyczące wielokrotnie nagradzanego pisarza i publicysty, który spędził swoje młodzieńcze lata właśnie w Wiśle.
fot. UM Wisła
Zobacz Także
Cieszyn
Cieszyn Na Sygnale
Pomnik Mieszka I w Cieszynie został uszkodzony przez wandali! Sprawą zajęła się lokalna policja i straż miejska.
Cieszyńska Straż Miejska otrzymała zgłoszenie o jeleniu, który zaplątał się w siatkę i nie mógł się wydostać z pułapki.
Nissan jechał pod prąd na drodze ekspresowej i zderzył się czołowo z Jeepem – w wyniku wypadku 2 osoby zginęły, a 3 zostały ranne.
Samochód osobowy i cysterna zderzyli się ze sobą czołowo – jeden z kierowców doznał poważnych obrażeń.
46-latek groził funkcjonariuszowi policji i zaatakował go odłamkiem szkła – grozi mu do 10 lat więzienia.
Pieszy zmarł w wyniku potrącenia przez kolejne dwa auta – dokładne przyczyny zdarzenia są jeszcze nieznane.
Atrakcje w Cieszynie
Sprawdź jakie są najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego. W tym jeden z przedstawionych szczytów jest ciekawostką, która warto znać.
Szlaki dla Beskidomaniaków z dziećmi. Tym razem postanowiliśmy znaleść 3 najlepsze miejsca w Beskidzie Śląskim. Sprawdźcie koniecznie!
W pierwszej części artykułu na temat schronisk PTTK w Beskidzie Śląskim przedstawimy: PTTK Błatnia, PTTK Stożek i PTTK Soszów.
Co warto zobaczyć w Cieszynie? Atrakcje dla dorosłych i dzieci.
Ciekawy punkt na mapie podróżników. Wybierają go rodziny z dziećmi, rowerzyści, zaprawieni wędrowcy, a także miłośnicy sportów zimowych. Czemu Rysianka zawdzięcza taką popularność?
Niezbyt wysoka Ochodzita (895 m.n.p.m.) wznosi się w Beskidzie Śląskim ponad wsią Koniaków – słynną przede wszystkim z przepięknych koronek.