Rajcza: Dożynki w Gminie Rajcza

Dożynki w Gminie Rajcza

——

Data Wydarzenia: 12 wrzesień, godzina 11:00.
Miejsce: Gmina Rajcza.

——

Władze Gminy Rajcza zapraszają miejscowych i turystów do udziału w obchodach dożynkowych.

Dożynki to ogólnopolski zwyczaj święta plonów – 12 września celebracja udanego zakończenia żniw odbędzie się również w Rajczyi rozpocznie się około godziny 11:00.

Podczas imprezy nie zabraknie tradycyjnej uroczystej mszy świętej, a także licznych atrakcji w postaci koncertów, występów, degustacji potraw czy kiermaszu sztuki ludowej.

Z pewnością każdy spędzi miło czas ze swojskimi, folkowymi rytmami.

Harmonogram Imprezy

Program uroczystości prezentuje się w sposób następujący:

  • 11:20 – zbiórka przy Centrum Kultury i Sportu w Rajczy – przejście korowodu do Kościoła Parafialnego w Rajczy;
  • 11:45 – Msza Święta Dożynkowa;
  • po mszy – przejście korowodu do Amfiteatru przy Centrum Kultury i Sportu w Rajczy;
  • 13:00 – oficjalne otwarcie Dożynek – wręczenie chleba Gospodarzowi Gminy przez Starostów;
  • 13:30 – część żniwna prowadzona przez RZPiT “Ziemia Rajczańska”;
  • 14:00 – turniej sołectw i część artystyczna;
    • wystąpią: Zespół Regionalny “Spod Rachowca” ze Zwardonia, Zespół “Zbójnicok” z Rycerki Górnej, Kapela Ochodzita, Uczniowie ogniska Fundacji Braci Golec, Kapela Beskidzcy Zbóje, RZPiT “Ziemia Rajczańska”;
    • ponadto: prezentacja stoisk Koła Gospodyń Wiejskich z degustacją potraw, Kiermasz Sztuki Ludowej;

Kościół Parafialny w Rajczy

Uczestnicy dożynek, zwłaszcza przyjezdni z dalszych okolic, będą mieli niepowtarzalną okazję, by odwiedzić Parafię św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy.

Stanowi ona wspaniałą atrakcję turystyczną dla pasjonatów historii i architektury, Kościół Parafialny w Rajczy jest bowiem wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Jego wczesna, drewniana odsłona została wybudowana już z 1669 roku za pozwoleniem króla Jana II Kazimierza Wazy, został jednak wymurowany od podstaw w latach 1886–1889 z powodu złego stanu technicznego za sprawą proboszcza ks. Andrzeja Kuliga.

Obecnie to monumentalna budowla o charakterze eklektycznym, nawiązująca do gotyku i stylu romańskiego. W środku znajdują się wspaniałe rzeźby, witraże oraz ikoniczne elementy kultu religijnego, np. cudowny obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej, zabytkowa barokowa chrzcielnica ze starego kościoła czy grób ks. Kuliga, a przy kościele można zobaczyć kapliczkę Matki Boskiej Fatimskiej.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.