Cieszyńska kapsuła czasu

Cieszyńska kapsuła czasu – przegląd artefaktów z 1984 roku

Cieszyńska kapsuła czasu

Data Wydarzenia: 5 sierpnia, 2022; 
Miejsce: Cieszyn;

——

W dniu 5 sierpnia dokonano uroczystego otwarcia kapsuły czasu z wnętrza bani, którą ściągnięto ze szczytu Ratusza w Cieszynie w związku z wymianą iglicy. Wewnątrz znalazły się artefakty pochodzące z 1984 roku – specjalna komisja miała za zadanie wypakować znaleziska, opisać je i udokumentować ich stan za pomocą odpowiednich zdjęć, dzięki czemu możemy obejrzeć fotoreportaż na stronie Miasta Cieszyna.

W środku kapsuły czasu odkryto przedmioty o dużej wartości historycznej obrazujących dzieje Cieszyna i jego wygląd w dawnych czasach. Pośród artefaktów znajdziemy m.in. plan miasta, egzemplarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej z dnia 24 sierpnia 1984 roku, fotografie autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela, serię pocztówek o cieszyńskich strojach ludowych, ówczesne monety, a nawet odznakę NSZZ Solidarność. Łącznie z kapsuły czasu wyciągnięto aż 15 obiektów, w tym dokumenty, mapy, albumy zdjęć czy kartkę na żywność.

Wszystkie przedmioty trafią do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie wkrótce będą dostępne dla zwiedzających na specjalnej wystawie. Ich kopie i reprodukcje tradycyjnie zostaną umieszczone w nowej bani, którą zamontuje się ponownie na szczycie Ratusza w Cieszynie po zakończeniu wymiany iglicy.

fot. Miasto Cieszyn – FBCieszyn

Cieszyn Na Sygnale

Atrakcje w Cieszynie

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.