Budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej

Budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej uznany za zabytek

Budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej

Data Wydarzenia: 30 czerwca, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

W dniu 30 czerwca WUOZ Katowice dokonał nowego wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Za relikt przeszłości uznano budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej przy ulicy Sixta w Bielsku-Białej – monumentalny obiekt z bogatymi zdobieniami, będący ciekawostką architektury w mieście.

Budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej przy ulicy Sixta powstał w 1913 roku według projektu wiedeńskiego architekta Ernesta Lindnera. Został wzieniony w stylu klasycyzującego neobaroku, stąd bogate zdobienia na elewacji, w której skład wchodzą m.in. portal wejściowy z rzeźbami będącymi odwołaniem do mitologii greckiej. Cały obiekt składa się z dwóch skrzydeł, gdzie znajdują się warsztaty i labolatoria szkolne. Według urzędników z WUOZ Katowice budowla zasługiwała na wpis do rejestru zabytków ze względu na swoje walory artystyczne, historyczne i edukacyjne.

Budynek przy ulicy Sixta dalej należy do Bielskiej Szkoły Przemysłowej, dlatego stanowi ciekawy przykład architektury szkolnej w Bielsku-Białej.

fot. WUOZ KatowiceBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.