Brenna

Brenna: Odkryj uroki małych miejscowości w Beskidzie Śląskim

Brenna

Brenna

Miejscowość Brenna stanowi punkt wyjścia dla większości szlaków górskich w rejonie Beskidu Śląskiego. Jej nazwa wywodzi się od starosłowiańskiego przymiotnika ”brьnьnъ”, czyli „błotnisty, gliniasty”.

Początki historii miasteczka sięgają przełomu XV i XVI wieku – w 1490 roku zanotowano pierwszą wzmiankę o wsi Brenna, którą szlachcic Wawrzyniec z Pogórza zapisał w połowie swojej małżonce, Salomenie z Vrchlabi.

Od tamtej pory Brenna brała udział w licznych przemianach administracyjnych tamtych rejonów, w pewnym okresie wchodziła również w skład Księstwa Cieszyńskiego.

W czasach II wojny światowej jej mieszkańcy dzielnie stawiali czoło okupantowi, w czym sprzyjało wyżynne ukształtowanie terenu. Z kolei po wyzwoleniu nastąpił błyskawiczny rozwój miejscowości, dzięki czemu stała się ona prędko rozwijającym się górskim ośrodkiem turystycznym.

Brenna leży nad Brennicą, czyli pierwszym większym, prawobrzeżnym dopływem Wisły i jedną z głównych rzek Beskidu Śląskiego.

Brennica w przeszłości często wylewała, pozostawiając po sobie moczary, od czego prawdopodobnie pochodzi nazewnictwo zarówno potoku, jak i miejscowości w jego pobliżu.

Okoliczna ludność ostatecznie jednak zadbała o to, by uregulować zmienny wodostan, przez co wylewy rzeki od dawna nie nękają już okolicy, a rzeka wraz z jej dopływami stała się niejako symbolem miasteczka.

BrennaBrenna Noclegi

Brenne na obecną chwilę zamieszkuje  ponad 11 tysięcy mieszkańców, choć w trakcie wakacji i ferii zimowych tętni ona życiem w sposób szczególny.

Liczni turyści odnajdują tutaj wspaniałą bazę wypadową do górskich wędrówek. Jeśli chodzi o turystykę i zakwaterowanie, Brenna może się pochwalić imponującym zapleczem:

  • bazą noclegową liczącą około 3000 miejsc w kwaterach prywatnych i pensjonatach;
  • dogodnymi, dużymi parkingami i szeroko dostępnymi punktami gastronomicznymi z regionalnymi potrawami;
  • atrakcjami turystycznymi, np. stadniną koni, wyciągami narciarskimi, przystanią kajakową, halą sportową, amfiteatrem i okresowym wesołym miasteczkiem;
  • dostępem do zróżnicowanych szlaków turystycznych, m.in. zielonego szlaku do Schroniska PTTK na Błatnej, niebieskiego szlaku na Hołcynę i Kotarz czy zielonego szlaku w stronę Starego Gronia.

Hołcyna

Hołcyna to wydzielona część miejscowości Brenna, słynąca ze swoich ośrodków wypoczynkowych, przystani z rowerami wodnymi oraz przykładów dawnego budownictwa ludowego tych ziem.

Z tego powodu, ma więc znaczenie turystyczne i historyczne, a szlak do niej biegnący stanowi jedną z najbardziej znaczących i popularnych tras widokowych w Beskidzie Śląskim.

Przez Dolinę Hołcyny przebiega niebieski szlak w stronę Hali Jaworowej oraz Kotarza.

Hala Jaworowa

Hala JaworowaHala Jaworowa, inaczej zwana Polaną Kotarską, jest zazwyczaj pierwszym ważniejszym punktem w okolicy, które mają okazję odwiedzić turyści wraz z rodzinami ze względu na bezproblemowe przejście.

Hala znajduje się od 820 do 920 m n.p.m., a prowadzi do niej niebieski szlak wprost z centrum Brennej, zajmujący około 2 godzin drogi pieszo, choć można ją pokonać również rowerami. Niestety, nie ma tutaj schroniska ani innych miejsc z gastronomią.

Widok z Hali Jaworowej zapiera dech w piersiach. Z polany bowiem można obejrzeć okoliczne szczyty, np. Kotarz czy być świadkiem wypasów owiec przez nielicznych, lokalnych górali. Entuzjaści flory i fauny górskiej z pewnością będą również zadowoleni.

Hala JaworowaKotarz

Idąc tym samym, niebieskim szlakiem z centrum Brennej, po dwóch godzinach drogi pieszej dochodzi się do Kotarza.

Warto wspomnieć, że mianem tym określa się zarówno najwyższy szczyt pasma górskiego z głównego wzniesienia Baraniej Góry wznoszący się niedaleko Szczyrku i sięgający 974 m n.p.m, ale również cały boczny grzbiet, który obniża się w kierunku północno-zachodnim, wpadając  pomiędzy dwie powiązane rzeki, Brennicę i Hołcynę.

Kotarz, a dokładniej jego hala (Hala Jaworowa) przed laty był miejscem wypasów owiec i największym ośrodkiem szałaśniczym na terenie Brennej – pierwsze wzmianki o hodowli na tych terenach pochodzą z 1689 roku. Sama nazwa „kotarz” wywodzi się z pasterstwa i oznacza miejsce, gdzie owce „kociły się”, czyli gdzie wiosną wydawały na świat potomstwo.

Tradycje związane z wypasem dalej są kontynuowane, jednak już nie na taką skalę, co kiedyś. Obecnie wzgórza porastają w większości lasy bukowo-świerkowe, zachowały się jedynie dwie większe polany.

Na obszarze Kotarza nie znajduje się żadne schronisko, ale istnieje punkt gastronomiczny pozwalający uzupełnić zapasy jedzenia i wody. Tam można chwilę odpocząć, by udać się z powrotem w stronę Hali Jaworowej w drogę powrotną.

Długa wędrówka opłaca się, ponieważ ze szczytu Kotarza można zobaczyć miasto Szczyrk oraz doskonały widok na masyw Skrzyczne, najwyższy szczyt w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce.

Jako ciekawostka: Kotarz posiada ogromne walory krajobrazowe i przyrodnicze, a także stanowi jedyny korytarz ekologiczny pomiędzy obszarami Beskidu Śląskiego związanego z projektem Natura 2000.

Beskidy

Beskidy

Komentarze (1)

Agnieszka Cieszyn

Hala Jaworowa to najpiękniejsze miejsce w Beskidzie Ślaskim

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.