Bociany przestają odlatywać do ciepłych krajów

Bociany przestają odlatywać do ciepłych krajów

——

Data Wydarzenia: 21 grudzień, 2021;
Miejsce: Bielsko-Biała.

——

Bocian biały to dla niektórych żywy symbol naszego kraju. Gatunek ten należy do ptaków wędrownych, które potrafią przebyć tysiące kilometrów, by przeczekać niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne w gorących rejonach afrykańskich. Jednakże okazuje się, że coraz więcej osobników przestaje odlatywać do ciepłych krajów, przy czym nie chodzi tutaj o te, które są chore lub ranne.

Ostatnio w rejonie Bielska-Białej widuje się dobrze znane, długonogie ptaki spacerujące po łąkach. Co jest przyczyną zaniechania podróży u bocianów? Jak tłumaczy prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, bociany migrują za pożywieniem, tj. przemieszczają się tam, gdzie dobra aura sprzyja występowaniu zróżnicowanego pokarmu. Łagodniejsze zimy z niewielką ilością śniegu i niezbyt niskimi temperaturami powodują, że bocianom łatwiej się pożywić m.in. odpadami z gospodarstw rolniczych lub z wysypisk śmieci. Samo zimno nie jest dla nich dokuczliwe ze względu na bardzo dobrą warstwę izolacyjną, która ogranicza utratę ciepła z organizmu.

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z grupą Tauron Dystrybucja apelują, by w takiej niecodziennej sytuacji jak dostrzeżenie bociana brodzącego w śniegu zachować dystans i nie ingerować w naturę – najlepiej zadzwonić do stacji ornitologicznej po wskazówki, a w nagłych wypadkach zgłosić sprawę pod numer 112.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.