Bielsko-Biała: z lotu ptaka
Bielsko-Biała to największe miasto Beskidu Śląskiego. Piękne architektura, piękna historia, która przeplata się na przemian z nowoczesnością i kreatywnością Bielszczan.
To tutaj powstał Bolek i Lolek, Reksio czy Baltazar Gąbka – to tutaj również powstał Mały Fiat – a samo Bielsko-Biała powstała z połączenia dwóch miejscowości: Bielska i Białej.
Bielsko-Biała to jedno z tych miast, które pozwala się odkrywać przyjezdnym – murale, pomniki, stare kamienice z punktami informacyjnymi, urokliwe wąskie uliczki.
Bielsko-Biała jest nazywane przez Bielszczan “Podbeskidziem”, a przez przyjezdnych “Małym Wiedniem”.
Postanowiliśmy odwiedzić to miasto z naszym dronem. Z lotu ptaka można pokazać ogrom miasta oraz piękno architektury.
Na pierwszej fotografii w jesiennej odsłonie centrum Bielskiego Syjonu – Plac Marcina Lutra – w głównym kadrze kościół Zbawiciela.
W XVI wieku Bielsko miało największą gminę protestancką na Śląsku Cieszyńskim. Jej dalsze losy to ciemna strona historii. W latach 1630 – 1634 zaczęto odbierać ewangelikom wszystkie świątynie i zmuszano do odprawiania nabożeństw w górach Beskidu Śląskiego.
Dopiero w 1781 roku po podpisaniu patentu tolerancyjnego zostały przywrócone pełne prawa obywatelskie protestantom i prawosławnym Bielszczaną. Od razu po tym wydarzeniu przystąpione do budowy kościoła Zbawiciela.
Na kolejnej fotografii Katedra św. Mikołaja, która jest położona na Starym Mieście. Katedra posiada elementy większości stylów achitektonicznych. Budowę rozpoczęto w 1443 roku, a zakończono ją dopiero w 1912 roku.
Katedra leży w sąsiedztwie bielskiego rynku, którego zabudowa pochodzi z XVII-XVIII wieku.
W ostatnim kadrze znalazł się Zamek Książąt Sułkowskich, który jest najstarszą i największą zabytkową budowlą w Bielsku-Białej. Został wybudowany w XIV wieku przy wsparciu księcia cieszyńskiego Przemysława i Noszaka. W tle widok na wschód słońca nad Beskidem Śląskim.