Bielsko-Biała z Lotu Ptaka

Bielsko-Biała: z lotu ptaka

Bielsko-Biała to największe miasto Beskidu Śląskiego. Piękne architektura, piękna historia, która przeplata się na przemian z nowoczesnością i kreatywnością Bielszczan.

To tutaj powstał Bolek i Lolek, Reksio czy Baltazar Gąbka – to tutaj również powstał Mały Fiat – a samo Bielsko-Biała powstała z połączenia dwóch miejscowości: Bielska i Białej.

Bielsko-Biała to jedno z tych miast, które pozwala się odkrywać przyjezdnym – murale, pomniki, stare kamienice z punktami informacyjnymi, urokliwe wąskie uliczki.

Bielsko-Biała jest nazywane przez Bielszczan “Podbeskidziem”, a przez przyjezdnych “Małym Wiedniem”. 

Postanowiliśmy odwiedzić to miasto z naszym dronem. Z lotu ptaka można pokazać ogrom miasta oraz piękno architektury. 

Bielsko-Biała z Lotu Ptaka

Na pierwszej fotografii w jesiennej odsłonie centrum Bielskiego Syjonu – Plac Marcina Lutra – w głównym kadrze kościół Zbawiciela.

W XVI wieku Bielsko miało największą gminę protestancką na Śląsku Cieszyńskim. Jej dalsze losy to ciemna strona historii. W latach 1630 – 1634 zaczęto odbierać ewangelikom wszystkie świątynie i zmuszano do odprawiania nabożeństw w górach Beskidu Śląskiego.

Dopiero w 1781 roku po podpisaniu patentu tolerancyjnego zostały przywrócone pełne prawa obywatelskie protestantom i prawosławnym Bielszczaną. Od razu po tym wydarzeniu przystąpione do budowy kościoła Zbawiciela.

Bielsko-Biała z Lotu Ptaka

Na kolejnej fotografii Katedra św. Mikołaja, która jest położona na Starym Mieście. Katedra posiada elementy większości stylów achitektonicznych. Budowę rozpoczęto w 1443 roku, a zakończono ją dopiero w 1912 roku. 

Bielsko-Biała z Lotu Ptaka

Katedra leży w sąsiedztwie bielskiego rynku, którego zabudowa pochodzi z XVII-XVIII wieku.

Bielsko-Biała z Lotu Ptaka

W ostatnim kadrze znalazł się Zamek Książąt Sułkowskich, który jest najstarszą i największą zabytkową budowlą w Bielsku-Białej. Został wybudowany w XIV wieku przy wsparciu księcia cieszyńskiego Przemysława i Noszaka. W tle widok na wschód słońca nad Beskidem Śląskim.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.