Bielsko-Biała - nowy wpis do rejestru zabytków

Bielsko-Biała – nowy wpis do rejestru zabytków

Bielsko-Biała - nowy wpis do rejestru zabytków

Data Wydarzenia: 21 czerwca, 2022;
Miejsce: Bielsko-Biała;

——

Województwo śląskie zyskało nowy zabytek w Bielsku-Białej! Tak zdecydował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, który w dniu 21 czerwca dokonał wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego – status reliktu przeszłości uzyskał obiekt przy ul. Gazowniczej 40.

Do rejestru zabytków trafił dwupiętrowy, murowany z cegły budynek administracyjno-biurowy wybudowany w stylu późnego modernizmu klasycyzującego z lat 20. XX wieku. Charakteryzuje się m.in. czterema kondygnacjami, symetryczną fasadą z ryzalitami czy kamiennymi wykończeniami w postaci stopni i ozdobnych kul. W środku obecnie znajdują się biura, pomieszczenia zaplecza socjalnego, sanitarne i pomocnicze. Pomimo zmian w wystroju wnętrz lub obiekt tworzy jedną spójną o wyraźnej stylistyce o dużej wartości artystycznej i naukowej.

Budynek administracyjno-biurowy przy ul. Gazowniczej 40 w Bielsku-Białej miał być pierwotnie siedzibą zarządu pobliskiej fabryki włókienniczej, obecnie zaś wchodzi w skład majątku firmy Lenko.

fot. WUOZ KatowiceBielsko

Bielsko Na Sygnale

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.