Bielsko Biała - Kamienica wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

Bielsko Biała – Kamienica wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

——

Data Wydarzenia: Wrzesień.
Miejsce:Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 5.

——

Pod numerem A/880/2021 w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego widnieje obecnie kamienica usytuowana na ulicy 3 Maja w Bielsku-Białej, w samym centrum miasta. Została zaliczona do budowli będących reliktami przeszłości ze względu na swoje walory architektoniczne, historyczne i kulturowe.

Autorem projektu kamienicy był słynny architekt Karol Korn. Dwupiętrowy obiekt z wysokim parterem i sutereną wybudowano w 1901 roku na modłę francuską w XIX-wiecznym stylu historyzmu. Posiada wiele charakterystycznych cech ozdobnych, m.in. mansardowy, łamany dach pokryty blachą, dekoracyjną kutą kratę w bramie, kamienny cokół lub przepiękny wystrój wnętrz w formie sztukaterii. Warto wspomnieć, że dysponuje także elementami secesyjnymi w ramach nurtu art nouveau, w tym asymetryczną elewacją z zaokrąglonymi oknami i z okrągłym narożnikiem.

Oprócz swojej architektury kamienica pochwalić się może wkładem w historię Bielska-Białej. To tutaj w 1989 roku działał Wojewódzki Komitet Obywatelski NSZZ “Solidarność” – w związku z tym w 2009 roku na murach kamienicy umieszczono pamiątkową tablicę.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.