Beskidzkie Atrakcje: Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince to jedna z wielu atrakcji Beskidu Śląskiego, którą trzeba odwiedzić. To właśnie tutaj Adam Małysz zdobywał pierwsze szlify w skokach narciarskich jeszcze jako dziecko.

Mieszkańcy Wisły już od dawna upodobali sobie skoki narciarskie jako ulubiony sport. Oprócz skoczni w Malince jest jeszcze skocznia w centrum miasta oraz w Łabajowie. Ta ostatnia niestety została rozebrana po zawodach w 2014 roku. Obecnie nic po niej nie zostało.

Pozostałe dwie skocznie są odnowione i bardzo często można na nich zobaczyć na żywo – trenujących – skoczków narciaskich. 

Historia Skoczni Wisła Malinka

Tym razem zajmiemy się tylko i wyłącznie skocznią w Wiśle Malince. Jej historia sięga czasów jeszcze z przed II Wojny Światowej. W 1932 roku pod przewodnictwem Rudolfa Kowali rozpoczęto jej budowę, która trwała do końca 1933 roku. Od tego czasu skocznia cieszyła się uznaniem skoczków w kraju i na świecie.

Pierwszym rekordzistą skoczni był Mieczysław Kozdruń, który w późniejszych latach został trenerem reprezentacji skoczków narciarskich. 

W latach 1958–1989 na skoczni rozgrywano prestiżowe, międzynarodowe zawody Beskid Cup pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. 

Po 28 latach przerwy, Puchar Beskidów został reaktywowany, a od roku 2017 odbywają się tutaj zawody Beskid Cup w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Budowa Skoczni im. Adama Małysza

Skocznia w Wiśle Malince była przebudowywane aż trzy razy. Ostatnia jej przebudowa o mało nie skończyła się fiaskiem i zaniechaniem prac nad oddaniem skoczni w ogóle do użytku.

W 2003 roku po fali zwycięstw Adama Małysza, ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt erekcyjny pod jej przebudowę. Skocznia miała zostać nazwana imieniem naszego mistrza z Wisły oraz z powrotem zagościć na arenie międzynarodowej w skokach narciarskich.

W 2004 roku przystąpiono do prac budowlanych. Stara skocznia została kompletnie zdemontowana, a w jej miejscu zaczął powstawać nowy obiekt narciarski. 

Niestety nie wszystko układało się pomyśli pomysłodawców i wykonawców. Termin oddania skoczni do użytku przekładano klikukrotnie, a w 2006 roku doszło do katastrofy budowlanej.

Skocznia narciarska osunęła się po zboczu góry i wszystkie wykonane prace zostały doszczętnie zniszczone. 

Według ekspertyzy krakowskiej AGH winni katastrofie budowlanej byli projektanci, którzy założyli, że podłoże jest litą skałą, a w rzeczywistości było niestabilnym łupkiem.

Dopiero dwa lata później w 2008 roku wrócony do jej budowy. Tym razem projekt został dokładnie przygotowany i budowa skoczni obyła się bez większych problemów.

Już 17 wrześnie 2008 roku na świeżo oddanym do użytku obiekcie narciarskim swój pierwszy skok oddał Adam Małysz oraz Piotr Żyła. 

Od sezonu 2008/2009 na skoczni są regularnie rozgrywane międzynarodowe zawody Pucharu Świata.

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Skocznia Dla Turysty

Skocznia została w pełni udostępniona turystom. Na jej szczyt można wyjechać za pomocą wyciągu krzesełkowego. Również istnieje możliwość zwiedzenia wieży skoczni, z której rozprzestrzenia się piękny widok na Beskid Śląski.

Dodatkowo Skocznia została połączona z tzw. Pętlą Cieńkowską czyli szlakiem turystycznym, który prowadzi od skoczni aż do Cieńkowa.

Szlak jest bardzo łatwy, idealny dla rodzin z dziećmi oraz dla ludzi, którzy nie są Beskidzkimi Wędrowcami. 

Na Cieńkowie są dwie restauracje, w których można napić się dobrej kawy, zjeść obiad lub deser. Również znajduję się tam mini plac zabaw dla najmłodszych.

Podsumowanie

Na zwiedzanie skoczni narciarskiej w Wiśle Malince należy zarezerwować sobie około 45 minut czasu.

Spacer Pętlą Cieńkowską zajmie około 45 minut w jedną stronę.

Ceny biletów oraz godziny otwarcia skoczni narciarskiej warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej: www.wisla-malinka.com.

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.