Przyjechanie tutaj dla samego obiadu z piwkiem będzie grzechem dla prawdziwego Beskidomaniaka.  Dlatego zmieniajmy nasze przyzwyczajenia i uprawiajmy turystykę górską w sposób świadomy jej prawdziwego piękna.

Beskidy: Trzy najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego

Trzy Najwyższe Szczyty Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to najczęściej uczęszczana turystycznie część Beskidów. W większości przypadków szlaki są łatwe i spacerowe, idealne do spędzania wolnego czasu w górach z przyjaciółmi i rodziną.

Dzisiaj opiszemy trzy najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego w tym jeden ze szczytów będzie ciekawostką, o której nie wszyscy wiedzą.

Zapraszamy do lektury!

Skrzyczne 1275 m n.p.m.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który leży w Paśmie Baraniej Góry. 

Na szczycie góry od końca lat 90 ubiegłego wieku znajduje się maszt nadajnika RTV. Zaraz obok niego mieści się siedziba Radio-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Wisła / Szczyrk, która często jest mylona z budynkiem schroniska PTTK.

Z ciekawostek należy dodać, że na w.w. maszcie zainstalowano m.in. antenę amatorskiego przemiennika SR9B “Beskidek”, a sama jego wysokość to ponad 87 metrów.

Jak wcześniej wspomnieliśmy na szczycie znajduje się również Schronisko PTTK Skrzyczne. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie przy dobrej widoczności można obserwować nie tylko panoramę Beskidu, ale również uda nam się zauważyć w oddali panoramę Tatr.

Schronisko powstało w latach 20 ubiegłego wieku. Słynie z miłej atmosfery, domowych wypieków, stylowych – drewnianych wnętrz.

Na szczyt Skrzyczne możemy dotrzeć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wyciąg krzesełkowy, który składa się z dwóch odcinków: Szczyrk – Jaworzyna – Skrzyczne.

Aktywni turyści mogą wybrać piesze oraz rowerowe szlaki: 

  • szlak pieszy ze Szczyrku szlakami niebieskim, zielonym i czerwonym – czas ok. 2h
  • szlak pieszy z Białego Krzyża (z Przełęczy Salmopolskiej) przez Malinowską Skałę – ok 2,5h 
  • szlak pieszy od Ostrego z Doliny Zimnika (Lipowa) niebieskim szlakiem – ok. 2h
  • rowerem można dojechać z Salmopolu oraz od strony Ostrego

Warto się tutaj zatrzymać na piękne wschody oraz zachody słońca. Schronisko jest dostępne dla wszystkich turystów. Można również przenocować pod własnym namiotem – polecamy wszystkim taką przygodę!

Barania Góra 1220 m n.p.m.

Barania Góra jest drugim co do wysokości szczytem Beskidu Śląskiego. 

To właśnie tutaj rozpoczyna swoją podróż nasza ukochana rzeka Wisła, która płynie wzdłuż całej Polski dając Polakom wodę do życia oraz miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Na samym szczycie znajduje się tylko i wyłącznie wieża widokowa, z której mamy piękną górską panoramę. Warto unikać tego miejsca podczas załamania pogody, któremu może towarzyszyć burza – niestety nie mamy tutaj schroniska.

Najbliższe schronisko znajduje się ok. 45 min marszu od szczytu. Jest to Schronisko PTTK Przysłop. 

Kiedyś mieściło się w pięknym drewnianym budynku z początku XX wieku. Obecnie mieści się tam tylko i wyłącznie siedziba oddziału PTTK Wisła.

Dla celów turystycznych powstał nowy, niestety murowany budynek, którego architektura w żaden sposób nie pasuje do tak pięknego miejsca. Jedyną jego zaletą jest ilośc miejsc noclegowych, która jest naprawdę imponująca. Schronienie może tutaj znaleść ponad 90 turystów w samych pokojach noclegowych nie wliczając tzw. “gleby”.

Baranią górę warto wybrać dla pięknych wschodów słońca, ale należy uważać na załamanie pogody. Odległość do najbliższego schroniska jest naprawdę spora.

Czantoria Wielka 995 m n.p.m.

Naszą ciekawostką jest szczyt Czantorii Wielkiej, który należy do Czech i jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego po stronie Czeskiej.

Wielu turystów mylnie twierdzi, że szczytem Czantorii Wielkiej jest miejsce górnej stacji wyciągu krzesełkowego, który swój początek ma po polskiej stronie w Ustroniu.

Na górnej stacji znajdziemy wiele atrakcji turystycznych m.in. górską plażę, letni tor saneczkowy czy sokolarnie – idealne miejsce do spędzenia miłego popołudnia z rodziną i znajomymi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej spora część turystów nie wie o tym, że prawdziwy szczyt jest kilkaset metrów dalej i znajduje się po Czeskiej stronie. Jest tam schronisko turystyczne oraz wieża widokowa, z której mamy przepiękny widok na panoramę Beskidu.

Również po Czeskiej stronie możemy napić się czeskiej kofolii oraz zjeść czeskie knedliczki. Również nie będziemy mieli problemu z zakupem czekolady studenckiej, która jest świetny zastrzykiem energii podczas górskich wycieczek!

Podsumowanie

Beskid Śląski to piękne miejsce, w którym znajdziemy ciszę, spokój oraz przyrodę, której tak brakuje w miejskim krajobrazie. 

Warto się tutaj wybrać dla spektakularnych wschodów i zachodów słońca oraz  przepięknych, górskich widoków. 

Skrzyczne, Barania Góra, Wielka Czantoria to miejsca w Beskidzie Śląskim, które każdy prawdziwy Beskidomaniak powinien znać.

Do przeczytania i do zobaczenia na szlaku!

Beskidy

Beskidy

Komentarze (4)

Paulina Żywiec

Fajnie, krótko i na temat! a jaki jest polski 3ci szczyt Beskidu Śląskiego? Klimczok? Malinowska Skałka? Magura? ktoś wie?

Babia Góra!!

Klimczok jest 3 najwyzszym szczytem

Napisz komentarz

Polityka Prywatności
Klikając przycisk Zgadzam się, potwierdzasz i akceptujesz, że ta witryna może automatycznie odczytywać i przechowywać niektóre dane osobowe o Tobie, takie jak adres IP, nazwa i wersja przeglądarki i systemu operacyjnego oraz pliki cookie. Jeśli i kiedy wypełnisz jakiekolwiek formularze internetowe na tej stronie, możesz zostać poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu i innych danych osobowych - w zależności od tematu tych formularzy. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy udostępnisz nam te informacje, czy nie.